Ettevõtete IT-maailmas suured muudatused

Tiit Parts 08. juuni 2011, 00:00

Tänavune aasta tõotab tuua ettevõtete finantstarkvara rakendamisse viimase kümnendi suurima edasimineku. Nii Eestis kui ka kogu maailmas on firmade suund põhjalikuma ärianalüüsi ja suurema efektiivsuse poole, mida aitavad rakendada tehnoloogilised läbimurded - in-memory computing ja pilvetehnoloogia.

Järgnevatel aastatel on korporatiivse IT-sektori peamine abinõu ettevõtte konkurentsivõime tõstmisel senisest märksa põhjalikuma ärianalüüsi kasutamine. Suurettevõtted on aastakümneid loonud infosüsteeme ja kogunud statistikat, kuid jätnud selle arvutusvõimsuse ja analüüsivahendite puudumisel suuresti kasutamata. Erinevate näitajate kogumine on tihtipeale sama mõtestatud nagu sügisel keldrisse õunte korjamine, et need siis kevadel puutumatult välja visata.

Andmeid rohkem kui võimsusi. Kahekümne iseseisvusaastaga on näiteks Eesti riigisektori tarvis erinevaid andmebaase ja statistikat kogunenud nii palju, et arvutusjõudlust piisab ainult piiratud arvu mudelite arvutamiseks ja prognoosimiseks. Kuid olukord on muutumas - andmetöötluse kõige kuumem sõna in-memory-tehnoloogia suurendab analüüsijõudlust kümneid tuhandeid kordi.

Kiiresti arenev in-memory- tehnoloogia võimaldab näiteks SIM-kaardi suurusele infokandjale salvestada kuus terabaiti andmeid, mis on rohkem kui kogu riigisektori dokumentide maht kokku. Lahendus võimaldab kiiremat ja põhjalikumat andmete analüüsi ning annab meile nii hetkeolukorrast kui ka tulevikuprognoosidest palju parema ülevaate. Arvutusvõimsuse suurenedes saab luua ja katsetada palju rohkem ja enamate muutujatega prognoosimudeleid. Tulemusena tõuseb analüütikute esitatavate andmete tõesus, mis võimaldab ettevõtetel ja ka riigil langetada efektiivsemaid ja teaduslikult põhjendatumaid otsuseid.

Järgmisena samm pilvedesse. Ühtlasi kasutakse järjest enam erinevaid pilvetehnoloogia rakendusi. Ulmelise nime taga on serveripargid, mis pakuvad interneti kaudu eraisikutele ja ettevõtetele nii tark- kui ka riistvaralahendusi. Pilvetehnoloogia alla kuuluvad näiteks gmail või Google docs, aga ka kõik ettevõtte toimimiseks vajalikud virtuaalsed andmebaasid. Organisatsioonile kuuluvad füüsilised serverid pole enam vajalikud, kõik juhtimiseks olulised vahendid ja informatsioon on igal ajal kõikjal soodsalt kasutatav. Mobiilne tehnoloogia reformib äri kiirust ning toimimispõhimõtteid nagu internet ajakirjandust. Kõhutunde asemel on tänapäevase organisatsiooni efektiivse toimimise aluseks teaduslik ärianalüüs ja -prognoos ning mobiilsus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing