13. juuli 2011 kell 12:27

Pimco eeldab, et Kreeka läheb pankrotti

Varahaldusfirma Pimco juht Mohamed El-Erian eeldab, et Kreeka võlgade restruktureerimine toimub juba lähima poole aasta jooksul.

Ka Portugali ja Iirimaa osas näeb Pimco juht Mohamed El-Erian riski, et võlad restruktureeritakse. See on tema sõnul aga siiski välditav. Hispaania on El-Eriani hinnangul suhteliselt tugev, kuid võib nagu Itaaliagi sattuda ohtu, kui Euroopa Liidu seis peaks psühholoogiliselt eskaleeruma.

Suurimat riski näeb El-Erian aga Kreeka pankadele, millede hoiused on juba praeguseks 10 protsendi võrra vähenenud. „See võib väga kiiresti eskaleeruda,“ ütles El-Erian Saksa majanduselehele Handelsblatt. Sellised arengud viivad teiste maade kogemuste põhjal kiiresti massiivse majandus- ja finantskriisini. Otsustavaks saab Kreeka puhul nüüd säästuplaani rakendamine, pluss meetmed võlakoorma kergendamiseks ja majanduskasvu edendamiseks.

El-Eriani sõnul peitub eriline risk ka Kreeka riigivõlakirjade ülesostmises Euroopa Keskpanga poolt. EKP peaks tema arvates alates ühest kriitilisest punktist hakkama suurendama omakapitali. See peaks toimuma lähema kolme aasta jooksul.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum