Sirje Rank • 19. september 2011 kell 12:55

Roubini: Kreeka peaks eurost lahkuma

New Yorgi ülikooli professor Nouriel Roubini kordab täna ajalehes Financial Times avaldatud arvamusloos oma veendumist, et Kreekal pole pankrotist pääsu ning et riik peab eurost lahkuma.

Sügavate kärbetega on Kreeka sattunud nõiaringi, kus maksejõuetu ja nõrga konkurentsivõimega majanduses depressioon järjest süveneb. Avaliku sektori võlg rühib järjest lähemale 200% tasemele SKPst.

Nõiaringist väljamurdmiseks on Roubini hinnangul vaid üks tee – kontrollitud pankrot, vabatahtlik lahkumine eurost ja drahmi käibelevõtt.

Konkurentsivõime taastamiseks, et majandus uuesti kasvule viia, on Kreekale vaja valuuta reaalkursi järsku alanemist. Seda ei maksa loota, et euro kurss nii järsult alaneks – USA majandus on selleks liiga nõrk ja Saksamaa majandus liiga tugev. Tööjõu ühikukulu kiire vähenemine strukturaalsete reformide tulemusel on samuti ebatõenäoline – Saksamaal kulus selleks kümme aastat. Nn sisemine devalveerimine – palkade ja hindade langus – tähendaks samuti vähemalt viit aastat järjest süvenevat deprsessiooni, mis muudaks avaliku sektori võlakoorma järjest rängemaks.

Seevastu oma valuuta uus käibelevõtt taastaks kiiresti Kreeka konkurentsivõime ning aitaks majanduse pika vindumise asemel kiiresti kasvule, kirjutab Roubini.

Võlad saab drahmidesse ümber arvestada ning kui euroala pangad agressiivselt rekapitaliseerida, peab süsteem löögile vastu. Kreeka pangandussüsteem võib aga vajada radikaalsemaid meetmeid nagu piirangud kapitali liikumisele, et ei tekiks kaost. Island on näidanud, et taoline kontrollitud pankrot on võimalik.

Võimalik, et sarnast teed tuleb Roubini sõnul minna ka Portugalil, millel on Kreekaga sarnased probleemid. Praegu Kreeka päästmiseks minev raha tuleks aga pigem kasutada Itaalia ja Hispaania n-ö ringkaitseks.

Roubini ei salga, et euroalalt lahkumine saab olema raske isegi siis, kui tegemist on kontrollitud protsessiga. Veel hullem on aga vaadata Kreeka majanduse ja ühiskonna plahvatamist aeg luubis.

Hetkel kuum