27. september 2011 kell 4:43

Karu suurim kaotaja

Tänavu veebruaris tipu saavutanud Tallinna börsil on järgnenud languses investorite portfellidest minema pühitud vanas vääringus üle kümne miljardi krooni. Suurim kaotaja on Olympicu asutaja Armin Karu.

Nasdaq OMXT kukkumine pole investoritele olnud mingi naljaasi, sest seni on 2011. aasta ikka väga morniks osutunud. Börsiindeks saavutas 18. veebruaril taseme, mida viimati nähti 2007. aasta novembris. Sellele eelnenud tõus oli vaimustav – 10. märtsil aastal 2009 saavutatud põhjast tõusis OMXT indeks 18. veebruariks täpselt 221%, mis teeb aastaseks tootluseks julgelt üle 100%.

Tänavu veebruaris oli selle suure tõusu tagajärjel kasvanud oluliselt ka firmade väärtus. Tallina börsi turukapitalisatsioon oli selleks hetkes kasvanud 1,9 miljardi euroni. Paraku on sellele järgnenud massiline müügilaine, mille tulemusel on meie börsiettevõtete ühine väärtus kahanenud 35,84% võrra – 1,219 miljardi euroni. See teeb kaotuseks 681 miljonit eurot ehk kroonidesse ümber arvutatuna 10 655 miljardit krooni.

Alates veebruari tipust on suurima kaotaja tiitli omanik Armin Karu, kes läbi talle kuuluva OÜ Hansa Assetsi kontrollib Olympic Entertainment Groupis 45,87% osalust. Olympicu aktsia on veebruari tipust alates kukkunud 46,61%, millega Karu on kuhjanud endale juba enam kui 55 miljoni eurose kahjumi.

Ka teine koht ei ole mingi üllatus, sest Toomas Annusele 65,32% ulatuses kuuluv AS Riverito kontrollib Merkos 71,99% osalust. Merko aktsia on veebruarikuise tipuga võrreldes odavnenud lausa üle kahe korra, mistõttu on Riverito teised ärimehed nagu Tõnu Toomik, Viktor Mõisja ja Ott Kikas samuti tänases edetabelis figureerimas.

Terve edetabeli ja artikli lugemiseks ostke päevapilet siit või tellige leht siit.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum