Elmar Ots • 4. oktoober 2011 kell 9:14

Putin loob Euraasia Liitu

Vene peaminister ja peagi taas presidendiks saav Vladimir Putin kavandab Nõukogude Liidule järglast – Euraasia Liitu.

Putin tahab luua uue riikide superliidu, mil nimeks Euraasia Liit (EuL). Riigijuht kirjutab omakäeliselt ajalehes Izvestija, et EuL võtab snitti Venemaa praegusest tolliliidust Valgevene ja Kasahstaniga, kus liikmesriikide vahel tahetakse kaotada kõik takistused kauba, tööjõu ja kapitali vabale liikumisele. Nende kolme riigi "integratsiooniprojekt" käivitatakse Putini kinnitusel 2012. aastast.

Putin nimetab tolle liidu teket ajalooliseks sündmuseks nii mainitud kolme riigi kui ka kõigi endise N. Liidu liikmesriikide jaoks. Riigipea sõnul alustati liikumist tolle ühenduse poole 20 aastat tagasi SRÜd luues ning kuigi EuLi loomine on läinud raskelt, olevat see siiski ainuvõimalik tee, et leida ühiselt kõigile kasulik lahendus regiooni riikide ühistele muredele.

Putini ütlusel on märkimisväärne, et just ülemaailmne majanduskriis andis liidu moodustumisele uue hoo. "EuList saab kodanikele ja ettevõtjatele arusaadav ja ahvatlev liit, mis tuleb stabiilne ja kauakestev ning mis ei sõltu jooksvatest konjunktuursetest poliitilistest ega ka muudest kõikumistest," ülistab Putin artiklis.

Kui tänavu juulist kadus kolme eelmainitud riigi sisepiiridel kontroll kaupade liikumise üle, siis see olevat alles esimene samm ühtse "kolossaalse" majandusruumi poole, kus elab 165 miljonit inimest, kus kehtivad sarnased seadused ning kus kapitali, kauba ja tööjõu vabale liikumisele pole enam ühtki takistust.

Putini kinnitusel on EuL liberaalsem kui NSVL, sest erinevalt toonase kohustusliku sissekirjutuse nõudest ei piira uues liidus enam miski inimese valikut, kus ta tahab elada, töötada ja õppida.

Putin märgib, et kui Euroopa riikidel kulus ELi loomiseks 40 aastat, siis EuL kavatseb õppida eurooplaste vigadest ning luua oma ühenduse kiiremini ja targemini.

Liikmete majandus- ja rahanduspoliitikat koordineerivasse liitu võiksid tema sõnul astuda kõik NSVLi endised liikmesriigid ning teisedki soovijad. "Jutt ei käi siiski NSVLi taasloomisest," märgib Putin. "Oleks naiivne püüda restaureerida või kopeerida minevikkujäänut, kuid tihe integratsioon erinevatel elualadel on lihtsalt aja nõue," lisas ta Izvestijas avaldatud artiklis.

Hetkel kuum