Jõgevamaa ettevõtete TOP aastal 2010: Ettevõtja: pea pole vaid mütsi kandmiseks

Kaisa Tahlfeld 06. oktoober 2011, 00:00

Äripäev Jõgevamaa TOPis osutus kõige edukamaks ettevõtteks Sadala Piim, mis spurtis mulluse tabeli 49. kohalt tänavu esimeseks. Ka teine koht läks samasse kohta, selle napsas ka Heino-Mart Kalde osalusega ettevõte Sadala Agro OÜ, mis eelmisel aastal oli kohal number neli.

Helistades Heino-Mart Kaldele kostab keset masinate müra asjalik hääl. Kui uurin, kas oleks hetk aega rääkida, vastab Kalde, et mis siin ikka rääkida, tööd on vaja teha. Aga lisab, et eks te proovige uuesti. Helistan siis kokkulepitud ajal tagasi ja Kalde pole sugugi jutualtimas meeleolus. Pikapeale saan aru, et põhjuseks pole mitte tõrjuv hoiak, vaid tõsine töömeelsus ning oma ettevõttele orienteeritus.

Järgneb intervjuu Heino-Mart Kaldega:

Kuidas ise möödunud aastaga rahule jäite? No rahule kindlasti ei saa jääda, ilmastik juba tegi nii, et ei saa rahule jääda.

Kuid vaatamata sellele oli teie ettevõte Jõgevamaa TOPis kõige edukam ettevõte. Nojah.

Mida Te arvate, milliseks käesolev aasta kujuneb? Ma ei ütle midagi, ma pole ennustaja. Ma pigem püüan teha, kui juttu ajada (naerab).

Kas plaanite tulevaks aastaks ka investeeringuid? Praegu ei tea veel midagi, ei ole midagi veel otsustatud. Eks näeb, kui siin kõik otsad kokku saab.

Erinevad majandusanalüütikud saadavad erinevaid signaale majanduse käekäigu osas. Kas Teie kardate uut kriisi? Mina ei arva midagi, kui on käes, siis ütlen. Minu eriala on põllumajandus, seda küsimust peate pankuritelt ja targematelt küsima. Las nemad ennustavad.

Mis on põllumajanduses Teie hinnangul praegu suurim mure? Neid muresid on kogu aeg ja need on selleks, et neid lahendada. Need on igapäeva jooksvad asjad. Eks me ole sellest vanast asjast juba õppinud, et kui sa ise välja ujud, siis ujud. Ja kui ei uju, siis lihtsalt ei uju.

Peale iseenda pole kellegi peale loota? Elu üldiselt näitab seda jah.

Septembris sai Eestil üheksa kuud euroga liitumisest, mis emotsioonid Teil seoses sellega on? Kui sa väljaspool suhtled, siis nüüd on lihtsam suhelda. Muid erilisi emotsioone pole. Olgu raha, mis see on, sisulist vahet iseenesest pole. Hinnad oleksid tõusnud ju nagunii. Midagi negatiivset selles küll pole. Kui majandus langub teistel, siis langeb ka meil. Meie oleme nii pisikesed, et meist ei sõltu midagi. On see Eesti kroon või euro - vahet pole.

Kas tuleva aasta eelarvet tehes olete konservatiivne? Ikka jah. Keegi ei ütle ju mis siin veel tuleb. Kui me peame neid toetama, kes meist mitu korda paremini elavad, siis...Põllumajanduse toetused on meil mitu korda väiksemad, kuid, kui meilt küsitakse abipaketi jaoks raha, siis me oleme kõik võrdsed. Aga kui me uurime, et kas need toetused võiksid ka siis ühesuured olla, siis vastatakse ei. Siin on ebakõla! Siin ilmas õiglust pole kunagi olnud ja seda ei maksagi tahta, nii sinisilmne ei tasu olla.

Lihtsalt selles valdkonnas tuleb tööd teha selle nimel.

Minister Jürgen Ligi ütles, et majandust hoiab tagasi hirm, et ettevõtjad ei julge investeerida ja suuri plaane ette võtta? Ei ütleks, et see on hirm. Pead lihtsalt mõtlema ka, mida teed, et üldiselt inimesele pea ongi antud ju mitte mütsi kandmiseks, vaid mõtlemiseks. Ma arvan, et sel masul on ka positiivsed küljed. Tuleb mõelda ja korralikult mõelda, mitte uisapäisa tegutseda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing