Võlakriis levib 

Raivo Sormunen 15. november 2011, 13:20

Euroopa börsid alustasid päeva langusega, kuna Itaalia peaministril Mario Montil on raskusi valitsuskabineti moodustamisega, mis tähendab, et mitmete Euroopa suurriikide jaoks muutub laenuraha järjest kallimaks.

Silvio Berlusconi asemel eile Itaalia uueks peaministriks valitud Montil pole uue valitsuskabineti moodustamisega läinud libedalt, sest milliseid parteid ikka soovivad vabatahtlikult hakata läbi viima ebapopulaarseid kärpeotsuseid. Monti on lubanud, et läbirääkimised erakondadega lõppevad täna, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg.

Itaalia tõmbas aktsiaturge alla juba eile, kuna riik pidi uute emiteeritud viie aasta pikkuste võlakirjade eest maksma euroajaloo kõrgeimat 6,29 protsendist intressi.
Ka tänane päev pole investorite usaldus Itaalia vastu parandanud ning turgudel kaubeldav kümne aasta tähtajaga Itaalia võlakirjade intressimäär on tõusnud taas ligi 7% alla (täpsemalt 6,94 protsendini).

Ka Hispaanial pole midagi hõisata. Täna hommikul müüs riigikassa 12 ja 18 kuulisi võlakirju vastavalt 5,0% ja 5,2% intressimääraga. Võrreldes kuu aja taguse sarnase võlakirjaoksjoniga tõusis intressitase koguni 1,4 protsendipunkti võrra.
Ka turul kaubeldud pikaajalised Hispaania võlakirjad kukkusid, tõstes kümneaasta võla intressimäära eilselt 6,07 protsendilt 6,25 protsendini.
Ülehomme on Hispaanial kavas müüa juba ka kümne aasta pikkuseid võlakirju.

Kergelt muret on tekitanud ka Prantsusmaa, mille pikaajaliste võlakirjade intressimäär on kosunud 3,75 protsendini.

Võrreldes Saksa valitsuse samapikkade paberitega on Hispaania võlakirjade intressimäär juba 4,48 protsendipunkti kõrgem. Tegemist on laiema intressimäärade vahega pärast eurotsooni loomist.
Prantsusmaa peab oma võla eest aga maksma Saksamaast 1,75 protsendipunkti kõrgemat hinda.

Euroopa suurnimesid jälgiv aktsiaindeks Eurostoxx 50 oli täna keskpäevaks järele andnud 1,7%. Täpselt samas suurusjärgus oli ka Saksamaa ja Prantsusmaa miinus. Londonis on olukord veidi parem (-0,9%) ning Itaalias hullem (-2,1%).

Suuremate ettevõtete osas on korralikult alla liikunud Itaalia suurima kaitsetööstusfirma Finmeccanica aktsia (-12%, 3,95 eurot). Ettevõte oli sunnitud Boeing B787 programmi raames maha kirjutama 753 miljoni euro eest varasid ja ootab seetõttu 2011. aasta EBITA ja restruktureerimise eelseks kahjumiks 200 miljonit eurot.

Ehkki börside langusprotsendid pole väga suured on kukkumine aktsiaturgudel laiapõhine, mistõttu tõusvat on raske aktsiat leida.
Veidi on täna suutnud Stockholmi börsil särada Hennes & Mauritz (+1,6%), kes hakkab koostööd tegema Gucci endise loomingulise juhi Tom Fordiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. November 2011, 09:30
Otsi:

Ava täpsem otsing