Kasahstanis levib naftatöötajate streik

Katri Soe-Surén 19. detsember 2011, 10:56

Kasahstanis tõusis nädalavahetusel rahutustes hukkunute arv kaheteistkümneni. Ligi 100 inimest on saanud kehavigastusi. Eile levisid protestid ka riigi lääneosas asuvasse Aktau linna.

Rahutused said alguse Žanaozeni linnast, kus naftatööstusest vallandatud töötajad ja nende poolehoidjad ründasid pidu, millega tähistati Nõukogude Liidust eraldumise 20. aastapäeva, vahendab Reuters. Seejärel süüdati põlema kohalik raekoda, naftafirmade kontorid ja kümned teised hooned, aga ka autosid ja busse ning tungiti sisse poodidesse.

Viimased kaks aastakümmet riiki juhtinud autoritaarne riigipea Nursultan Nazarbajev kuulutas linnas välja eriolukorra. Laupäeval süütas mässav rahvahulk põlema ühe rongi, loobiti kividega vaateaknaid ning rünnati politseid omavalmistatud süütepommidega.

Mässu põhjuseks on pärast ühte maikuist streiki alanud massilised vallandamised. Naftatöötajad nõudsid streigiga oma töö eest rohkem palka ja paremaid töötingimusi. Ainuüksi riigi kontrolli all olev naftafirma KazMunaiGas vallandas ligi 1000 töötajat. Meeleavaldajad nõuavad nüüd, et vallandatud tööle tagasi võetaks. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. December 2011, 10:57
Otsi:

Ava täpsem otsing