Rain Lõhmus maalib pangale inimese näo

23. detsember 2011, 00:00

Juba 19. korda annab Äripäeva toimetus jõulude eel välja aasta ärimehe tunnustuse. Märgime sellega lõppeva aasta silmapaistvaimat ettevõtjat, kes väärib esiletõstmist ning on teistele oma tegevusega eeskujuks. Sel aastal otsustasime selle tiitliga pärjata LHV Panga asutajat ja omanikku Rain Lõhmust. Mis meid nii otsustama pani ja mida on teistel ettevõtjatel-juhtidel temalt õppida?

Mängib tugevustele. Lõhmus teab, milles ta hea on, ja teeb seda, mida oskab. Tänavusel Äripäeva konverentsil “Äriplaan 2012” vastas ta naljaga pooleks küsimusele, miks ta ettevõtlusse tagasitulekuks just panganduse valis, et “ju ma siis midagi muud ei oska”.

Naljas peitub siiski ka tõetera, sest Lõhmus teab oma tugevusi. Kui osa endise Hansapanga kaaskondlastest on valinud tegutsemiseks mugavamad ja vähem närve söövad ärid, leiab Lõhmus indu ja tahtmist panganduses taas väikepangaga revolutsiooni teha ning turuvalitsejaile vastuvoolu ujumisega pinnuks silmas olla.

Hansapanga mahamüümist peab Lõhmus ise küll veaks, kuid teisalt poleks selle tehinguta tõenäoliselt sündinud ka LHVd. Panka, millest on talle nii rõõmu (praegune algav tähelend) kui ka muret (paar skandaali) sündinud.

Näoga ettevõte. Ta on enda ja oma panga tegevusega oma nimest kujundanud kaubamärgi, mis kohati anonüümsete ja inimkaugeks muutuvate suurfirmade ajastul annab uustulnukale eelise klientide ja raha enda juurde meelitamisel. Lõhmuse isiksus annab halli paipoisi imagoga pangandusele värvikama, inimlikuma näo.

“Need, kes 1990ndatel töötasid, olid märksa intelligentsemad, huvitavamad ja isegi arvan, et natuke vähem omakasupüüdlikud,” ütles ta sügisel, eristades end praegustest konkurentidest.

Ja see eristumine paistab töötavat, sest panga pensionifondid meelitasid näiteks tänavu sügisel ülekaalukalt enim kliente konkurentidelt üle. Peale hea maine meelitavad pensionifondid aga juba aastaid kundesid ka tootluse pingeridadega. Tulevane aasta peaks aga LHV viima laenu- ja hoiusemahtude kasvuga ka turuliidritele kuklasse hingama.

Ta annab tagasi. Nagu tänasest Äripäeva luubiloost selgub, investeerib Lõhmus Eri Klasi juhitavas kultuurifondis omanimelist allfondi, kuhu ta mõne aasta eest pool miljonit krooni kultuuri toetuseks annetas. Lisaks toetab ka pank nii spordi, näiteks jalgpalli, kui ka kultuuri, näiteks džässi,  arendamist.

Tõsi, veidi saab Lõhmus tunnustuse ka avansina. LHV Panga turuosa ja mahud jäävad praegu eestlaste seas taga igatsetud endise Hansapanga mahtudele alla. Meie hinnangul veel. Samas märgib Lõhmuse ja tema meeskonna tegevus sümboolselt, et eestlased suudavad endiselt pangandusmaailmas kaasa mängida ja rääkida. Ja plaanid, jõuda börsile ja kasvada Eestis suuruselt viiendaks pangaks, on seejuures LHV-l ambitsioonikad. Senised tulemused lubavad neid ka täidetavaks hinnata.

Äripäev soovib Rain Lõhmusele ja tema meeskonnale panganduse ümberkujundamisel ja LHV ülestöötamisel jõudu ning loodab peagi kirjutada uue panga börsiletulekust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. December 2012, 14:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing