Kalatootja Mati Vetevool tunnistab, et toetused on toredad ning kui neid üldse ei oleks, oleks meie areng ja elujärg märksa kehvem kui praegu.
"Toetused on toredad asjad," lausus Vetevool. Ta tõi näitena, et eelmisel nädalavahetusel oli ta Helsingis, kus soodus kuumsuitsulõhe filee maksis 16,95 eurot, M.V.WOOL AS müüb seda ilma soodustuseta 11.95 euroga.
Vetevool märkis, et kala tuleb samast kohast ja sama hinnaga nii Soomele kui ka Eestile. "Seadmed on meil ühesugused, aga neil on tööjõumaksud umbes 2,5 korda kõrgemad ning hinnaklass 80% kõrgem. Nemad elavad või sees, meie peame töötama, hambad ristis, nii nagu saame," selgitas Vetevool.
Vetevoolu sõnul ei saa nemad oma inimestele kõrgemat palka maksta, sest kauba hind, eriti toidukaupadel, on alla toodud ning hinnatundlikkus niivõrd kõrge, et seal midagi teha ei saa.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Toetused on väga super, kui need tulevad Euroopast, lisas ta, sest siis need tulevad teiste töösturite ja töötlejate suurema kasumi arvelt. "Neid saab maksustada, meid ei ole enam millegagi maksustada. Meie oleme miinimumi piiril. Soome firmades on meie valdkonna keskmine kasum 23-27%. Mina oma kodustes tingimustes räägin 3-4%. Minu kasumlikkus on kindlasti 5-10% väiksem, seega on mul ka investeerimisraha palju vähem, seega on ka toetused väga tähtsad," lausus Vetevool.
Toetuste vähendamine oleks igal juhul kurb uudis, sest M.V.WOOL AS saab praegu kindlal ajal ja kindla suunitlusega 50% toetust.
"Kui toetusi üldse ei oleks, siis me areneksime veel aeglasemalt, palgatõus oleks veel aeglasem ning elujärg paraneks tunduvalt aeglasemalt kui praegu. Seega me oleme õnnelikud, et meil midagi on. Saame planeerida. Öeldakse, et isegi vilets plaan on parem kui plaanitu elu," rääkis Vetevool.
Tema hinnangul on abi hädavajalik aga seda tuleb targalt anda - kus on näha, et on perspektiivi, mitte suunata sinna, kus töötatakse ainult toetuste pärast.
"Siin peaks selekteerima ja selleks on vald, kes teab täpselt ja kõige paremini, missugused firmad neil on. EAS ja PRIA jt peaksid küsima vallast, kas firma on jätkusuutlik – siin on vallal väga suur sõnaõigus," märkis Vetevool.
Valitsuses heakskiidu saanud Elektrituruseaduse eelnõuga vähendatakse tuuleenergia tootjate toetusi. Äripäev küsib, kuidas mõjutaks ettevõtjaid valdkonda toetuste vähenemine.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!