Sirje Rank • 4. jaanuar 2012 kell 9:59

Investorid pööravad Ungarile selja, forint rekordmadalal

Ungari forint on euro suhtes rekordiliselt nõrgenenud ning riigi võlakirjade tootlus tagasi tasemetel, mida võis viimati näha Lehman Brothers krahhi järel.

Põhjuseks investorite kartus, et Ungari teravnenud suhted Euroopa Komisjoni ja IMFiga uue seaduse üle, mis piirab Ungari keskpanga iseseisvust, lükkavad edasi kõnelusi võimaliku finantsabi üle.

Agentuuri Bloomberg andmeil nõrgenes forint täna euro suhtes 319,4 forinti tasemele, kummutades möödunud aasta novembrist pärit eelmise mõõnarekordi.

Ungari kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus kerkis 10,58%-le, mis on kõrgeim näit 2009. aasta aprillist.

Euroopa Liidul ei ole praegu plaani Ungariga uuesti abikõnelusi alustada, ütles eile Euroopa Komisjoni pressiesindaja Olivier Bailly.

„Peame järjest tõenäolisemaks, et IMFiga ei tule kokkulepet enne teist poolaastat,“ märkis Citigroupi ökonomist Eszter Gargyan oma hinnangus olukorrale. IMFi abi viibimine võib omakorda tähendada seda, et Ungari keskpangal tuleb forinti kaitseks intressimäärasid praeguselt 7%-lt 300 baaspunkti võrra tõsta, arvab Gargyan.

„Ilma IMFi turvavõrguta kasvavad riigi finantseerimiskulud märkimisväärselt, mis suurendab tõenäosust, et valitsus hakkab eelarveaukude lappimiseks taas vastuolulisi meetmeid rakendama,“ ütles ajalehele Wall Street Journal Commerzbanki strateeg Carolin Hecht.

Lehmani krahhi järel oli Ida-Euroopa riikidest suurima võlakoormaga Ungari esimene Euroopa Liidu riik, mis 2008. aastal IMFi abipaketti vajas. Eelmise aasta lõpul hakkas Ungari pinda sondeerima võimaliku uue tugiprogrammi teemal, kuid valitsuse vastuoluline poliitika on suhted võimalike doonoritega pingeliseks ajanud.

Euro enda probleemidest hoolimata on forint möödunud aasta augustist euro suhtes odavnenud ca 20%. See tõstab importkaupade hinda ja kannustab inflatsiooni. Lisaprobleemiks on Ungari jaoks elanike ja ettevõtete suured valuutalaenud, mille teenindamine on forinti nõrgenedes järjest raskem.

Tuleval nädalal on Ungari delegatsioon Washingtonis, et kohtuda IMFi juhi Christine Lagarde’iga.

Hetkel kuum