14. detsember 2010 kell 9:22

Ungari erapensionid liiguvad riigikassasse

Ungari parlament kiitis heaks valitsuse plaani, mis sunnib suure osa erapensionifondide 14,5 miljardist dollarist kandma riigikassasse riigivõla katteks.

Parlament kiitis uue seaduse heaks eile hilisõhtul 250 poolt- ja 58 vastuhäälega, 43 saadikut jäid erapoolikuks. Plaan kahjustab enim neid kodanikke, kes keelduvad oma pensionifondides olevate varade kandmisest riiklikku pensionifondi. Aega on selleks ungarlastel tuleva aasta jaanuari lõpuni. 

Ungari on üks neist riikidest Poolast Leeduni, kes tegid pensionireformi pisut rohkem kui 10 aastat tagasi ja kes ei tule toime pikaajaliste kohustustega, mis tulenevad töötajate suundumisest erafondidesse. Kulud on paisutanud võlga ja eelarve puudujääki, samal ajal nõuab EL suuremat fiskaaldistsipliini.

"Selle eksperimendi tulemusel on riik sattunud üle pea võlgadesse ning hiiglaslikud summad liiguvad erapensionifondidesse,“ ütles peaminister Viktor Orban Facebooki videosalvestuses hääletuse eelõhtul.

Euroopa Komisjon jõudis läinud nädalal Poolaga kokkuleppele, et erafondidesse minevaid makseid võetakse arvesse riigivõla ja eelarvepuudujäägi arvestamisel, kui riik on EL seatud piirid ületanud. Kui liikmesriikide rahandusministrid selle plaani heaks kiidavad, hakkab see kehtima kõigi liikmesriikide jaoks.

Ungari erapensionide lobigrupp Stabilitas Penztarszovetseg kavatseb kaevata valitsuse otsuse põhiseaduslikku kohtusse, öeldes et see rikub inimväärikust ja Euroopa norme.

Ungari opositsiooniline sotsialistlik partei plaanib maksta kompensatsiooni neile, kes jäävad erapensionifondide liikmeteks, „kui see on võimalik“ ning taastab ühtlasi nende inimeste õiguse riigipensionidele, vahendas Ungari uudisteagentuur MTI.

Ungari valitsuse plaan kasutada erafondide vahendeid riiklike pensionide maksmiseks ja võla vähendamiseks peaks aitama tuleval aastal täita EL 3 protsendilise eelarve puudujäägi kriteeriumi, sel aastal on puudujääk 3,8 protsenti SKP-st.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum