Sirje Rank • 23. jaanuar 2012 kell 11:37

Lagarde: euroala vajab suuremat päästefondi

IMFi juht Christine Lagarde kutsus Euroopa poliitikuid üles euroala päästefondi suurendama ning riske jagama, et vältida euroala kriisi kasvamist üleilmseks depressiooniks.

„Meil on vaja suuremat tulemüüri,“ ütles täna Berliinis peetud esinemises Lagarde. „Ilma selleta võib juhtuda, et riigid nagu Itaalia ja Hispaania, mis on piisavalt tugevad oma võlgade tagasimaksmiseks, muutuvad ebanormaalsete finantseerimiskulude tõttu maksejõuetuks,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Enda reservidele taotleb IMF Lagarde’i sõnul täiendust 500 miljardi USA dollari võrra. Homme avalikustab IMF uue maailmamajanduse ülevaate, kus enamikke prognoose on kärbitud.

USA-l on vaja vähendada majapidamiste ja valitsuse võlakoormat, Hiina saaks aidata nii ennast kui teisi sellega, et ergutab kodumaist tarbimist, ütles Lagarde. Jaapan vajab aga usaldusväärset kava riigi võlakoorma vähendamiseks.

„Meil tuleb kõigil sellest aru saada, et praegu on käes otsustav hetk,“ ütles Lagarde. „Siin ei ole küsimus ühe riigi või ühe regiooni päästmises. Küsimus on langusspiraali vältimisest kogu maailma majanduses.“

Euroopa päästefond vajab mõjusaid ressursse ning selget ajakava, millal ajutise päästefondi asemel käivitub alaline päästemehhanism.

Poliitikutel tuleks kaaluda ka riskide jagamist, et süvendada euroala integratsiooni. See võimaldab ühist tuge enne, kui ühe riigi probleemid muutuvad kulukaks eelarve- ja finantskriisiks kogu euroala jaoks, ütles Lagarde, pakkudes võimalike variantidena välja euroala võlakirjad või eraldi fondi euroala võlgade tasumiseks. See aitaks turge veenda rahaliidu elujõulisuses, ütles Lagaradae.

Kriisi ohjeldamiseks kutsus Lagarde ka Euroopa Keskpanka täiendavalt rahapoliitikat leevendama, kuna nii inflatsioon kui majanduskasv on aeglustunud. Äärmiselt oluline on jätkata likviidsustuge pankadele.

„Majanduse väljavaade on murettekitav, kuid väljapääs on olemas,“ ütles Lagarde. „Nüüd tuleb maailmas leida poliitiline tahe, et ära teha, mis teha tuleb.“

Lagarde kordas ühtlasi manitsust, et kõik riigid ei käivitaks kärpekavasid üheaegselt. „Need, mille eelarves on manööverdamisruumi, peaksid ühisesse pingutusse andma oma osa sellega, et vaatavad selleks aastaks kavandatud kokkuhoiukavad ümber,“ ütles Lagarde.

Hetkel kuum