Tänane Äripäev kirjutas, et keskkonnaministeerium sai erafirmalt fosforiidi uurimise taotluse, kuid taotleja keeldus oma huvisid ja tausta selgitamast. Viru Keemia Grupp kahtlustab, et tegu on spekulandiga.
Taotluse esitas möödunud aasta viimastel päevadel registreeritud ettevõte Valguskandja OÜ, mille juhatuse liige on vandeadvokaat Siim Roode.
“Selle ühinguga (Valguskandja OÜ – toim) seotud inimesed on minu kliendid, kelle isikut ma avaldada ei saa. Minu käest te ühtegi kommentaari selles asjas ei saa,” kõlas Roode kindlasõnaline vastus pärimisele.
Piirkond kaevandamisele ei kuulu. Keskkonnaministeeriumi veebilehel olid esialgu taotleja avaldus ja vastus salastatud. Äripäeva küsimise peale saatis ministeerium vastuse, milles keskkonnaminister Keit Pentus keeldub Valguskandjale loa andmisest. Nõusolekust keeldumise põhjendus oli, et piirkond on keskkonnaohtlikkuse tõttu arvatud kaevandamisele mitte kuuluvaks. Pealegi on tegu riigi maaga.
“Fosforiit on tervikuna passiivne maavara, see tähendab, et see ei kuulu Eestis kaevandamisele. Küsimusi on tekitanud fosforiiti puudutavate uuringute tegemine. Kordame taas, et ilma kohaliku kogukonna huvi ja nõusolekuta ei anta luba ka uuringuteks,” teatas ministeerium ametlikus vastuses.
Valguskandja OÜ taotles luba Toolse ja Rakvere fosforiidimaardlas üldgeoloogilisteks uurimistöödeks. Lääne-Viru piirkonna vastu on huvi tundnudka Viru Keemia Grupp (VKG). Sõmeru vallavanem Peep Vassiljev on varem öelnud, et võimalikust kaevandamisest käis temaga vestlemas VKG projektijuht Kalev Kallemets. Kallemets on ühtlasi Reformierakonna aktiivne liige.
Kuigi reformierakondlane Kallemets on huvitatud fosforiidi uurimisest ja kaevandamisest, pole seda meelt tema erakonnakaaslane, keskkonnaminister Pentus. “Kõik need keskkonnaohud on niivõrd tõsised, millega lihtsalt niisama, “aga äkki ei juhtu”, katsetada ei tohi,” ütles Pentus. “Ja küllap nõustute, et selliseid tekkida võivaid keskkonnareostusi ei kaalu üles mitte ükski võimalik ärikasum.”
Riskida ei tohi
Samamoodi on riskantne ka fosforiidialaste uuringute korraldamine, rõhutas Pentus. “Nii kaasnes näiteks Rägavere piirkonnas fosforiidiuuringutega kaevude kuivaks jäämine. Keskkonnavaldkonnas on sarnaste ohtude puhul kirjutamata reegel – kui ei ole ühest veendumust ja täielikku kindlust, et reostust või kahju ei teki, siis katsetada ei tohi. Teisiti käitumine oleks lihtsalt vastutustundetu,” rääkis Pentus.
Ka tundmatule ettevõttele Valguskandja esitatud taotlusele vastas minister silmapilkselt – ei möödunud päevagi, kui ta oli allkirjastanud eitavavastuse.
“Kõike seda arvesse võttes ja kaasneda võivaid ohte kaaludes ei anna keskkonnaministeerium luba riigile kuuluval maal fosforiidiuuringuteks,”kommenteeris Pentus oma otsust.
“Seetõttu lükkasin taotluse tagasi ja tagastasin selle ettevõttele. Kes ja millise taustaga konkreetse taotluse taga on, pole isegi oluline. Vastuse sisu ei sõltu mitte taotleja isikust, vaid sellest, et fosforiit ei kuulu Eestis kaevandamisele ja kuna varasem praktika kinnitab, et ka uuringutega võivad kaasneda keskkonnaohud, ei luba keskkonnaministeerium riigile kuuluval maal uuringuid teha,” selgitas minister.
Uurimistaotluse taga võisid olla spekulandid
Seega ei soovi kumbki osapool valgustada, mis on taotluse esitanud ettevõtte taust. VKG juhatuse liikme Jaanus Purga sõnul on kummaline, et keegi taotleb huupi luba, kuigi ajakirjanduses on fosforiidi uurimine ja kaevandamine pälvinud negatiivset vastukaja.
“Tõenäoliselt on tegu spekulantidega, kes midagi teha ei suuda. Kui nad näevad, et kellelgi midagi õnnestub, tahavad nad ühe laua taha saada, et teenida selle pealt spekulatiivset vaheraha,” oletas Purga. Tema sõnul on spekulantide eesmärk maatükkide hind kõrgeks lüüa.
Viru Keemia Grupi omanik Ants Laos oli samuti sellisel kujul taotluse esitamisest hämmingus. “Me tegime ametliku taotluse ja oleme ametlikult väljas, mispärast peaksime end peitma. See pole mingi saiapätsi tootmine kuskil, see on ikkatõsine asi. Naeruväärne, et keegi proovib niimoodi seda asja ajada.”
VKG alustas eelmise aasta sügisel fosforiidivarude uurimist. Töö kestvuseks prognoositakse mitu aastat ja praegu ei oska VKG juhatuse liige Jaanus Purga ühtegi edusammu veel nimetada. Laos ei kujuta ette, et fosforiidi uurimise õigust võiks taotleda advokaat. “See ei ole naljaasi ega lapsemäng, et sa võid midagi peita. Jälle üks kujukas näide, kuidas üritatakse kirvega kurge püüda,” lausus Laos.
Seotud lood
Keskkonnaministrile Keit Pentusele esitatud küsimused vihastasid ministri elukaaslast Rain Rosimannust.
IIZI finantsjuhi Kaido Kepi sõnul jõuab majanduskasvu üldine aeglustumine kindlustussektorisse viitega, mistõttu on tunda turul kerget jahenemist.
Enimloetud
6
Näeb häid objekte Eestis ja väljaspool
Hetkel kuum
Näeb häid objekte Eestis ja väljaspool
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Tagasi Äripäeva esilehele