Riigiprokuratuur alustas täna kriminaalmenetlust tähtajaliste elamislubade taotlemisega seotud asjaolude väljaselgitamiseks.
Menetlust alustati karistusseadustiku §280 alusel, mis näeb ette kriminaalvastutuse ametiasutusele valeandmete esitamise eest, kui see on toime pandud ametliku dokumendi või muu hüve või tulu saamiseks.
Välismaalaste seaduse kohaselt peab elamisloa saamiseks olema tõendatud taotleja kontrolli all oleva vähemalt 63 900 euro investeerimine Eesti äritegevusse ning see, et ettevõtlus peab olema vajalik lähtudes riiklikust huvist Eesti majanduse arendamisel.
Materjalidest nähtub, et Tallinnasse aadressile Kooli 1/3 registreeritud äriühingute puhul, mille osanikud olid ettevõtluseks elamisloa saanud välismaalased, enamusel reaalne majandustegevus puudub. Samuti on materjalides püstitatud kahtlus, et finantsvahendeid ühe elamisloa saamiseks võib olla kasutatud korduvalt, ka teiste elamislubade saamiseks. Riigiprokuratuuri hinnangul on võimaliku kuriteo tuvastamiseks vajalik alustada kriminaalmenetlust. Riigiprokuratuur määras uurimisasutuseks kaitsepolitsei, kuna materjalidest nähtuvalt võib olla tegemist ühtselt organiseeritud tegevusega, mitte isoleeritud üksikjuhtumitega, ning Kaitsepolitseiameti menetluses on kuriteod, millega võib kaasneda oht riigi julgeolekule.
Läinud aasta novembris paljastas ETV saade Pealtnägija, et Indrek Raudse,ja Nikolai Stelmachi firma on neile kuuluvasse korterisse Tallinna vanalinnas registreerinud 147 jõuka Venemaa ja Valgevene kodaniku firmad. Äriidee oli võimaldada Vene miljonäridel fiktiivse äriühingu kaudu saada hõlbustatud korras elamisluba.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!