Indrek Kald • 7. juuni 2012 kell 12:42

Annika Paabut: kiirenenud palgakasv hakkab hindu tõstma

Kui varasematel aastatel olid inflatsioonilised tegurid peaasjalikult imporditud (mootorikütuste ja toiduainete hinnatõus), siis selle aasta teisel poolel võivad hinnatõusu kujundada sisemaistest arengutest tulenevad tegurid (kasvanud nõudlus, kiirenenud palgakasv jms), ütles Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut.

Selle aasta keskmiseks inflatsioonimääraks kujuneb panga hinnangul 3,8% ning inflatsioon on kiirem just aasta esimesel poolel. "Samas tasub rõhutada, et arengud tööturul võivad viia kiirema inflatsioonini juba lähiajal – palgad võivad mõnel tegevus- ja/või ametialal kasvada kiiremini kui tootlikkus, sest vajalike oskuste ja teadmistega töötajaid on keeruline leida," selgitas Paabut.

Tema sõnul kipub selline palgakasv enamasti laienema ka teisele ametitele ning päädib hiljem kiirenenud hinnatõusuga, mida ettevõtjad omakorda põhjendavad kasvanud kulutustega tööjõule.

Täna avaldatud andmetel kasvas tarbijakorvi maksumus mais võrreldes eelneva aasta sama kuuga 3,8% ning võrreldes eelneva kuuga kahanes 0,1%. Peamiselt mõjutas tarbijakorvi kuist maksumuse muutust mootorikütuste 2,3% odavnemine (bensiin 95 oli võrreldes aprillis mõõdetuga ligi 6% odavam).

Aastast tarbijahinnaindeksi muutust mõjutas endiselt aasta alguses kasvanud eluaseme kulutused, mis moodustas kogu hinnatõusust ligi poole (nagu ka eelnevatel kuudel). Aasta teisel poolel eluaseme kulutuste mõju kogu tarbijakorvi maksumusele väheneb ja seda peaasjalikult kõrgema võrdlusbaasi tõttu (eelmisel aastal kasvas soojusenergia hind juba suvel ning elektrienergia hind sügisel), teatas Swedbank.

Hetkel kuum