28. juuni 2012 kell 21:00

Poliitikutest esiinvestorid

Ettevõtjast riigikogu liige Andrei Korobeinik ületab oma avalikult deklareeritud miljonieurose investeerimisportfelliga mitu korda kolleege riigikogus ja valitsuses.

Kõige rohkem on suhtlusportaali rate.ee asutamisega jõukaks saanud Andrei Korobeinik investeerinud aktsiafondidesse ja aktsiatesse. Korobeiniku majanduslike huvide deklaratsioonis koondsummana märgitud portfell on vaid jäämäe tipp, lõviosas investeerib ta oma ettevõtete kaudu. Portfelli viimase aasta käekäigu kohta sõnas Korobeinik, et see on jäänud enam-vähem nulli.

“Suurem osa minu portfellist on minu firmade nimel. Deklaratsioonis on need investeeringud, mis on minu kui eraisiku nimel,” sõnas Korobeinik. Oma deklaratsioonis märgitud investeeringute kohta ütles ta, et nende hulgas on kusagil sadakond erinevat positsiooni, nii fondiosakuid, võlakirju kui ka aktsiad.

“Investeerimise eesmärk on pikaajaline. Igapäevaselt ma kogu portfelli mahus kindlasti ei kauple,” rääkis Korobeinik ja lisas, et tal on siiski mõned aktsiapositsioonid, mida ta isiklikult jälgib, kuigi nad moodustavad väikse osa portfellist.

“Mul on mõned tehnoloogiafirmad USA börsil, nende käekäiguga olen rohkem kursis,” märkis Korobeinik. Südamelähedaseks Korobeinik ühtki investeeringut ei nimeta, aga kui ta ise aktiivselt investeerib, siis enda sõnul ikka sinna, kus ta asjadest enam-vähem aru saab. Ülejäänud osas abistavad Korobeinikut erinevad varahaldurid.

Eraisikuna pole kasulik investeerida. Tulevaste investeeringute kohta ütles Korobeinik, et ilmselt suurendab ta pigem firmade portfelli kui investeerib eraisikuna. “Sest esiteks helistatakse siis ajalehtedest vähem ja teiseks on see maksude mõttes kasulikum,” teatas ta.

Korobeinikule kuuluvad OÜd Andrei Invest, Serenda Estonia ning ligi pool rate.ee portaali haldavast Rate Solutions OÜst, mille ta kevadel EMT-lt tagasi ostis. Nimetatud firmad kajastuvad ka Korobeiniku riigikogu liikme deklaratsioonis, kuid seda osaluste nominaalväärtuses ehk vaid mõne tuhande eurona.

Kui Korobeinik ja veel mõned keskmisest mitmekesisema investeerimisportfelli omanikud nagu justiitsminister Kristen Michal, riigikogulased Mart Laar, Jevgeni Ossinovski, Kalev Lillo, Jaanus Tamkivi, Kalev Kallo ning Rannar Vassiljev välja arvata, on Eesti riigikogulased ja valitsusliikmed börsifirmadesse või fondidesse investeerimisel tagasihoidlikud. Üksikuid fonde ja aktsiaid leiab mitmete poliitikute deklaratsioonidest, ent mõnevõrra üllatuslikult on tõeline hitt erinevad kohustuslikud ja vabatahtlikud pensionifondid. Kohustuslikus korras enamik riigikogulasi pensionisambasse raha paigutama ei pea.

“Aga miks ka mitte?” küsis rahandusminister Jürgen Ligi vastu küsimusele, miks on ta investeerinud just pensionifondidesse kokku ligi 90 000 eurot. “Need on tugeva järelevalve ja regulatsiooniga fondid ja eks suurem rahapuudus ootab ju inimest ikka pensionieas,” sõnas ta.

Ligi on valinud kaks Swedbanki pensionifondi, aktsiatesse panustava strateegiaga K3 ja V3, kuhu ta investeerib tavaliselt korra aastas ning mille käekäiku ta pingsalt ei jälgi. “No ma loodan nende (pensionifondide juhtide – toim) peale, ütleme niimoodi,” sõnas Ligi.

Pühapäevainvestor Ossinovski. Oma portfelliga riigikogulaste esiritta kuuluv Jevgeni Ossinovski ütles, et on selgelt pühapäevainvestor, kes ei veeda pikki öid aktsiaturgude graafikuid jälgides. “Investeerides olen püüdnud munad erinevates korvides hoida nii piirkondlikult kui ka majandusharuti,” sõnas ta.

Ossinovski on investeerinud USAsse, Soome, Eestisse, Bulgaariasse ja Rumeeniasse, valdkondadest uraani rikastusse, elektroonikasse, kommunaalteenusesse, kinnisvarasse ning pangandusse. “Olen pikaajaline investor, mistõttu viimase paari aasta turuolukorras ei ole eriti investeerimistehinguid teinud, vaid pigem oodanud situatsiooni paranemist,” märkis Ossinovski.

Pensionifondide suhtes on Ossinovski skeptiline, kuigi on ka ise ühte neist panustanud.

“Minu pensionivara on võrreldes sissemakstud kapitaliga suurenenud täpselt 26 eurot – sama tootluse puhul teeniks mu fond mulle 65. eluaastaks kuskil 250 eurot. Võib-olla sellepärast mul kolmandat sammast veel ei olegi,” nentis riigikogulasest investor.

Paljude poliitikute autoliising ületab 700 eurot

Ajal, kui haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo lubab õpetajatele miinimumbrutopalga tõusu 700 euroni, löövad paljude riigikogu liikmete igakuised autoliisingukulud seda summat pika puuga. Pea iga kümnes riigikogulane maksab majanduslike huvide deklaratsioonide järgi autoliisingut 700 eurot või enam. Neljarattalise sõbra omamise kuluedetabeli tipus troonivad Keskerakonna ja Reformierakonna poliitikud.Nii maksab keskerakondlane Valeri Korb Lexuse linnamaasturi RX 400h ja Volvo S80 eest 1084 eurot kuus. Tema riigikogu liikme palk on 3900 eurot kuus. Lisaks saab ta majanduslike huvide deklaratsiooni andmetel vaid ASi Biopuhastus ja SA Ida-Viru Keskhaigla nõukogu liikme tasu.Korbist veelgi enam maksis aga kevadel deklaratsiooni esitamise ajal teine keskerakondlane Olga Sõtnik, kelle rahakotist võttis Hyundai linnamaasturi IX55 ning Lexus IS 250 liisimine igas kuus 1101 eurot. Sõtniku kuupalk on 3380 eurot ja muid tasusid tal sel nädalal avalikustatud deklaratsiooni kohaselt ei ole. Sõtnik on ka riigikogu liikmete laenuedetabeli eesotsas.Sõtniku kinnitusel on Lexuse liising lõppenud, aga ta ei ole jõudnud deklaratsiooni muuta. Küll tunnistas ta, et kahe auto liisimine on päris suur kulu ja teist autot Sõtnik praegu liisingusse võtta ei kavatse. Teist autot kasutas tema abikaasa.

Randpere kasutas Volvo-alet. Keskerakonna poliitikutest ei jää kaugele maha reformikas Valdo Randpere, kahe Volvo linnamaasturi liisimine viib temalt kokku 976 eurot. Just Randpere oli hiljuti Eesti Päevalehes avalikustatud riigikogu liikmetele tehtud Volvo-soodustuste Info-Autolt väljakaupleja. Info-Auto omanik on Viktor Siilats. Volvode allahindlus riigikogulastele võib ulatuda 20 protsendini, mis näiteks Volvo XC60 mudeli puhul tähendab umbes 10 000 euro suurust allahindlust.“Ei liisinud kumbagi sellepärast (Info-Auto pakkumine – toim). Liisisin seetõttu, et mul on alati Volvod olnud viimasel ajal ja pidin mõlemad ära vahetama,” lausus Randpere. Teise autoga sõidab Randpere sõnul tema naine. Eelmise aasta deklaratsioonis oli Randperel samuti kaks Volvot, aga need olid välja ostetud ning vanemad mudelid: Volvo XC90 (2005) ja Volvo XC70 (2009).

Osa poliitikuid automarke ei avalda. Volvost ongi saanud riigikogu liikmete lemmikmark, 16 saadikut deklareerib, et maksab liisingut või kasutusrenti Volvo eest. Päris suur hulk rahvaesindajaid ei ole auto marki aga deklaratsioonis märkinud ning ka nende hulgas võib olla mitmeid Rootsi automargi sõpru.Vähemalt kahe auto liisingut maksis kokku 14 riigikogu liiget, kellest ainsana on kolme auto liisingud kukil reformierakondlasel Rein Aidmal. Hyundai, Mazda ja Volkswagen Golfi eest tuleb tal igas kuus tasuda 681 eurot. See summa on suhteliselt suur? “Ei ole. See on suht pisike summa,” märkis Aidma. Tema sõnul sõidab ta ise ühe autoga, sellel on riigikogu parkimiskaart ja ülejäänud autod on sugulaste kasutuses, keda ta selliselt aitab. “Need on minu isiklikud asjad, kuidas ja kellega, ja nendest ei räägi ma rohkem, kui on deklaratsioonis kirjas,” lõpetas Aidma autoteema.Ka ühe auto liisijate hulgas on neid, kes kulutavad ühes kuus auto peale rohkem kui on plaanide järgi uuel aastal pedagoogide miinimumpalk.

 

Edetabel

Esikümnel on väga erinev investeerimisportfell

investeeringute väärtus eurodes ja suurimatel investoritel olevad osakud ja börsifirmade aktsiad

1. Andrei Korobeinik 1 099 958pole majanduslike huvide deklaratsioonis täpsustanud oma investeerimisportfelli koosseisu

2. Valdo Randpere 279 332Nordea PensionifondSwedbank Pensionifond V2Fondiplaankoolifond koolifond võlakirjafond

3. Mart Laar 205 429Ishares Eur Corporate Bond Eastern Europe Real Estate Investment Fund Swedbank Pensionifond V3 EVLI European High Yield Lyxor Etf Russia DJ Russia Dgr Pimco Gis Bond Inst Hdgd  Ishares Markit Iboxx JB BF Euro EUR B Pictet Global Emerg Debt Hi DB X-Trackers MSCI TRN Index GER DB X-Trackers MSCI Europe EUR DB X-Track DBLCI OY Balanced ETF DB Trackers MSCI EM Asia TRN ETF East Capital Russia Fund Swedbank Pensionifond K3 Nokia OYIJ Bigbank FRN

4. Jürgen Ligi 97 791Swedbank Pensionifond K3 Swedbank Pensionifond V3 Swedbanki Fondiplaan 

5. Lembit Kaljuvee 96 000Fond S2 RUC SF2 (kaasomandis)

6. Jevgeni Ossinovski 80 778SIF Moldova (RON) Bulgarian Real Estate Inv Fund PKB-Compensation Voucher Swedbank Pensionifond K3 AS Tallinna Vesi Elcoteq SE First Investment Bank USEC INC 

7. Andres Jalak 77 450LHV Pensionifond Nordea Pank Nordea Pank LHV Croatia LHV Fiateur LHV PKO Bank LHV SFCAT LHV TALIT LHV TKMIT LHV BSPB LHV GAZP LHV EDD 

8. Jaak Aaviksoo 74 726SEB Progressiivne Pensionifond SEB Aktiivne Pensionifond

9. Aivar Sõerd 62 266SEB Progressiivne Pensionifond AS Tallink Grupp

10. Jaanus Tamkivi 59 324SEB Kasvufond Swedbank Ida-Euroopa Aktsiafond Swedbank Venemaa Aktsiafond SEB Aktiivne Pensionifond SEB Aasia Fond JF China AD Swedbank Fondifond 60E Medical Fund AS Tallinna Kaubamaja 

11. Margus Hanson 47 086 SEB Progressiivne Pensionifond  Swedbank Pensionifond V3  Swedbank Ida-Euroopa Aktsiafond  Swedbank Venemaa Aktsiafond  JPMFF Pacific Equity Fund  Tallink Grupp 

12. Imre Sooäär 43 825 Swedbank Pensionifond K3  Swedbank Pensionifond V3 

13. Remo Holsmer 43 694 SEB Progressiivne Pensionifond  Tallinna Kaubamaja  OEG  Baltika 

14. Kristen Michal 40 401 SEB Kasvufond  Geneetilise Farmaatsia Fond (väärtus dekl)  Trigon Uus Euroopa Top 10 fond (väärtus dekl)  SEB Progressiivne Pensionifond  iShares MSCI Brazil Index Fund (väärtus dekl)  Tallinna Kaubamaja  Merko Ehitus  AS Järvevana  Nordecon International  Olympic Entertainment Group  Arco Vara  Baltika  China Mobile Ltd (hind ADR) 

15. Kalev Kallo 40 351 SEB Aktiivne Pensionifond  SEB Ida-Euroopa Võlakirjafond  SEB Global Chance/Risk Fund  SEB Corporate Bond Fund  SEB Asset Selection Fund  SEB High Yield Fund  EXS1  AAXJ  LHV World B  EENERG 181120 

16. Juhan Parts 31 723 Swedbank Pensionifond K3  Swedbank Pensionifond V2  Swedbank investeerimisriskiga elukindlustus  AS Tallink Grupp 

17. Indrek Saar 27 210 Swedbank Pensionifond K3  Swedbank Pensionikindlustusfond  Swedbank Ida-Euroopa Aktsiafond  Swedbank Ida-Euroopa Kinnisvara Aktsiafond  Swedbank Kesk-Aasia Aktsiafond 

18. Arto Aas 25 706 SEB Progressiivne Pensionifond  Tallink Grupp  Olympic Entertainment Group 

19. Marko Pomerants 25 622 Swedbanki pensionifond K3  Swedbank Fondifond 60 

20. Aadu Must 25 591 Swedbanki pensionifond 

21. Maret Maripuu 24 730 SEB Aktiivne Pensionifond  SEB Progressiivne Pensionifond 

22. Viktor Vassiljev 24 329 Swedbank Pensionifond K1  Swedbank Pensionifond V2 

23. Rannar Vassiljev 22 658 Swedbank Fondiplaan  Nordea Pensionifond  Deutsche Lufthansa  Isheares MSCI Sweden Index  Sixt AG  American Telecom Services  Arco Vara  Nordecon  Tallink Grupp 

24. Andrus Ansip 20 672 SEB Progressiivne Pensionifond 

25. Mailis Reps 20 458 Swedbank Pensionifond 

26. Tõnis Lukas 19 984 Swedbank Pensionifond K3  AS Baltika  AS Harju Elekter  Olympic Entertainment Group 

27. Eiki Nestor 19 688 Swedbank Pensionifond K2 

28. Urmas Paet 19 106 Swedbank Pensionifond K3 

29. Rein Randver 18 896 SEB Tasakaalukas Pensionifond  SEB Aktiivne Pensionifond  SEB Progressiivne Pensionifond 

30. Keit Pentus 18 491 SEB Progressiivne Pensionifond 

31. Väino Linde 18 364 Swedbank Pensionifond K2 

32. Rein Lang 17 733 Swedbank Pensionifond K3 

33. Jüri Ratas 17 522 SEB Progressiivne Pensionifond 

34. Ester Tuiksoo 16 936 Sampo Pension 50 

35. Toomas Tõniste 16 682 Swedbank Pensionifond V1  Swedbank Pensionifond V3  Swedbank Pensionifond V2  Swedbank Pensionifond K3 

36. Kalev Lillo 16 67837. Urmas Reinsalu 16 10438. Jaan Õunapuu 16 09639. Heimar Lenk 16 04540. Tõnis Kõiv 15 12741. Siim Valmar Kiisler 14 96542. Sven Sester 14 69043. Taavi Rõivas 14 63744. Urmas Klaas 14 56445. Karel Rüütli 14 29346. Hanno Pevkur 13 85947. Marianne Mikko 13 52748. Liisa-Ly Pakosta 13 24049. Mati Raidma 13 20450. Kalvi Kõva 13 07251. Deniss Boroditš 13 05052. Andres Herkel 12 98253. Kaia Iva 12 86154. Mart Meri 12 26555. Heljo Pikhof 12 00056. Lauri Luik 10 73257. Kajar Lember 10 54958. Aivar Riisalu 10 07859. Ülo Tulik 10 01160. Kalle Palling 9 73961. Andres Anvelt 8 91162. Neeme Suur 8 88363. Helmen Kütt 8 83564. Rein Aidma 8 38865. Priit Toobal 6 81666. Terje Trei 6 58367. Annely Akkermann 6 55268. Peeter Laurson 6 50069. Sven Mikser 6 40670. Peep Aru 5 84971. Olga Sõtnik 5 79872. Aivar Kokk 4 38573. Marika Tuus-Laul 2 14374. Rait Maruste 1 40075. Paul-Eerik Rummo 70376. Jaak Allik 24377. Siim Kabrits 234

Allikas: riigikogu ja valitsuse liikmete majanduslike huvide deklaratsioonid.Märkus: Koondsumma arvutamisel on võetud aluseks võimalikult värske osaku või aktsia hind, Osade investeeringute puhul on aluseks võetud poliitiku enda märgitud osaluse väärtus aprilli lõpu seisuga.

 

Edetabel

Riigikogulased liisivad korraga mitut autot

Kogu liisingmakse kuus eurodes, arvutatud majanduslike huvide deklaratsiooni andmetele tuginedes

Olga Sõtnik Liisib kahte autot, Hyundai IX55 ja Lexus IS 250 1101Valeri Korb Liisib kahte autot, Lexus RX 400h ja Volvo S80 1084Valdo Randpere Liisib kahte autot, Volvo XC 90, Volvo XC 60 976Tõnis Kõiv Liisib kahte autot, Honda CR-V ja Honda FR-V 782Peep Aru Liisib kahte autot, millede marki pole märkinud.  771 Abikaasaga ühisomandis olevaks on märkinud Mazda 626 (2002)Tarmo Leinatamm automarki ei ole märkinud 760Margus Hanson Liisib kahte autot, automarke ei ole märkinud 756Mihhail Stalnuhhin On märkinud, et talle kuulub Mitsubishi Outlander (2011)  720Jüri Jaanson On märkinud, et talle kuuluvad Audi (2011) ja  700 Renault (2005)Helmen Kütt Liisib kahte autot, BMW 525D ja Audi A6 699Andres Anvelt Liisib kahte autot, automarke ei ole märkinud 696Priit Toobal Liisib kahte autot, automarki ei avalda, on märkinud,  692 et talle kuulub Chrysler Sebring (2004)Rein Aidma Liisib kolme sõidukit, Hyndai, VW Golf ja Mazda 681Taavi Rõivas Liisib kahte autot, Audi ja Fiat 649Urmas Klaas Audi A6 610Aivar Sõerd Volvo XC60 580Eldar Efendijev Honda Accord 577Lauri Luik Volvo S60 569Maret Maripuu Liisib kahte autot, Audi A3 ja Toyota Yaris 560Urve Palo Volvo XC60 560Arto Aas Volvo Xc60 551Heljo Pikhof Volvo XC60 549Vladimir Velman Volkswagen Passat  539Kalev Kallo Volvo S80 537Meelis Mälberg Volvo XC70 525Peeter Võsa Liisitavat automarki ei ole märkinud 520Enn Eesmaa Nissan, täpsemat marki pole märkinud 509Andrei Korobeinik Honda Accord  500Kalle Palling Chrysler 300c 495Inara Luigas Liisitava auto marki pole märkinud, talle kuuluvad  480 Volkswagen Vento (1993) ja Peugeot 308 (2011)Kalle Jents Subaru Outback 472Marko Mihkelson Volvo XC70 470Aare Heinvee Honda CR-V 461Tõnu Juul Liisitavat automarki ei ole märkinud 452Remo Holsmer On märkinud, et talle kuulub Lexus (2007), 450 liisitavat autot pole märkinudLiisa-Ly Pakosta Liisitavat automarki ei ole märkinud 445Väino Linde Volvo XC60 440Jaan Õunapuu Liisitavat automarki ei ole märkinud 430Marianne Mikko Liisitavat automarki ei ole märkinud 425Rein Randver Liisitavat automarki ei ole märkinud 425Deniss Boroditš Liisitavat automarki ei ole märkinud 420Ester Tuiksoo Subaru Outback  410Margus Tsahkna Liisitavat automarki ei ole märkinud 409Aivar Riisalu Liisib kahte autot Nissan Patrol ja Peugeot 308 400Kajar Lember Liisitavat automarki ei ole märkinud 387Andrus Saare Mazda 5 374Jaak Allik Liisitavat automarki pole märkinud,  362 ühisomandis Mazda 323 (2003) ja Opel Corsa (2001)Andres Herkel Liisib kahte autot, Honda Jazz ja Honda FR-V 362Lauri Laasi Audi A6 362Kalvi Kõva Mazda 6 360Jaanus Tamkivi Liisitavat automarki ei ole märkinud 355Kalev Lillo Liisitavat automarki ei ole märkinud 355Kalle Laanet Mitsubishi ASX 333Indrek Saar Volvo S60 331Marika Tuus-Laul Volvo V60  323Heimar Lenk Volvo V60 323Karel Rüütli Volvo T/S80 307Andres Jalak Volvo XC60 306Mart Meri Honda CR-V 290Kadri Simson Škoda Superb  283Andre Sepp Volvo S80  283Kaja Kallas Volkswagen Tiguan 274Mati Raidma Nissan Qashqai  261Aadu Must Liisitavat automarki ei ole märkinud 255Marko Pomerants Nissan Qashqai  246Imre Sooäär Liisitavat automarki ei ole märkinud 246Urve Tiidus Škoda Octavia Ambiente  224Tarmo Tamm Toyota Avensis  210Tõnis Lukas Toyota Corolla Verso 194Rainer Vakra Liisitavat automarki ei ole märkinud 114Yana Toom on märkinud, et talle kuulub Nissan Qushqai (2011), samuti, et maksab autoliisingut, konkreetset liisingmakset pole aga aruandesse märkinud

 

 

Edetabel

Riigikogu liikmed on aktiivsed laenajad

deklareeritud laenusummad kokku eurodes, laenuandja nimi ja selgitus

Tõnis Palts 911 219 Swed, SEB,  Nordea, Kaamos Group, Pambos Holdings eluasemelaenud ja investeerimislaenud  Andrei Korobeinik 330 560 Swed, Danske  3 eluasemelaenu, kaks nendest Sampost Toomas Tõniste 270 790 SEB, Nordea 2 eluasemelaenuDeniss Boroditš 269 355 Nordea, Swed  eluasemelaen, laen Karel Rüütli 259 575 Swed, Nordea õppelaen, eluasemelaen Indrek Saar 258 352 Swed eluasemelaenOlga Sõtnik 234 757 Swed  eluasemelaen, laenLauri Laasi 220 939 Nordea, eraisik  eluasemelaen, Oleg Harlamovilt 6500 eurotMailis Reps 215 713 SEB eluasemelaenMargus Tsahkna 204 874 SEB 2 eluasemelaenuMargus Hanson 197 932 Swed 3 eluasemelaenu, summa hulgas on 57 410 euro     suurune laen, kus ta on kaastaotleja. Nordea Bank     Finlandis käendab 68 852 euro suurust laenu,    lisaks käendab 5750eurost õppelaenu.Marko Mihkelson 190 000 Swed eluasemelaenTaavi Rõivas 171 910 Danske, Swed 2 eluasemelaenuArto Aas 158 254 SEB 2 eluasemelaenuTõnis Kõiv 147 507 SEB 2 eluasemelaenuSiim Kabrits 139 931 Swed, SEB õppelaen, eluasemelaen, lisaks on SEB ees korteriliisingumakse kohustus, iga kuu maksab 320 eurot. Veel on käendanud 2 õppelaenu (6000 ja 1937 eurot), samuti on SEB pangas käendusleping, mis on seotud tema ettevõtlustegevusegaMihhail Stalnuhhin 135 861 SEB eluasemelaenRait Maruste 135 741 SEB 2 eluasemelaenuPriit Sibul 129 656 SEB 2 eluasemelaenuKajar Lember 127 762 Nordea remondilaen ja eluasemelaen, lisaks on käendanud Nordeast võetud 80 000 eurost OÜ Vudila investeerimislaenu.Andres Herkel 119 601 Swed eluasemelaenYana Toom 115 689 Swed  eluasemelaenSven Sester 99 724 Swed, Baltic Real Investments 2 eluasemelaenu, summa sees on ka 45 249 euro suurune laen firmast Baltic Real Investments Urve Palo 83 120 Swed eluasemelaenTarmo Leinatamm 78 000 Swed eluasemelaenRemo Holsmer 77 760 SEB ja Danske 3 eluasemelaenuEne Ergma 76 386 SEB eluasemelaenHelmen Kütt 69 392 Nordea,  Swed, SEB  summa on kolme laenu käendus kokku, kaks neist on õppelaenudAndres Anvelt 66 817 Swed eluasemelaenAndrus Saare 64 470 SEB eluasemelaenIgor Gräzin 60 000 Danske eluasemelaenKadri Simson 56 645 Swed  eluasemelaenUrve Tiidus 50 993 Swed  2 eluasemelaenuEiki Nestor 50 100 Swed eluasemelaen, kaaslaenajaAndre Sepp 47 851 Swed  eluasemelaenMati Raidma 46 135 Swed eluasemelaenTõnis Lukas 44 227 Swed 2 eluasemelaenuNeeme Suur 42 759 Swed 2 eluasemelaenuRannar Vassiljev 41 676 Nordea eluasemelaenPriit Toobal 37 311 SEB, Swed  2 eluasemelaenu, õppelaenKalle Laanet 32 894 Swed eluasemelaenTerje Trei 30 612 SEB, Swed  eluasemelaen, õppelaenLaine Randjärv 28 853 SEB eluasemelaen, lisaks on käendanud teist eluasemelaenu summas 18 921 eurotAivar Riisalu 28 704 Swed eluasemelaenUrmas Reinsalu 26 247 Swed eluasemelaenUrmas Klaas 25 883 Swed eluasemelaen, lisaks on Swedbanki ees liisingu- ja järelmaksu käendus summas 14 578 eurotEster Tuiksoo 22 005 Oliver Kruuda laenusumma kokku on 61 997, kogusummat pole aga kasutanudAivar Sõerd 21 956 SEB 3 hüpoteeklaenu, ei ole täpselt märgitud, kas on laenu jääk või kogusummaKalvi Kõva 20 000 Swed eluasemelaen, lisaks on riigimaa järelmaksuvõlg summas 5726 eurot ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna laenu käendus 138 848 eurotMeelis Mälberg 19 775 Nordea eluasemelaenTõnu Juul 19 260 Swed kodukapitalilaenMaret Maripuu 18 665 SEB eluasemelaenErki Nool 18 093 Swed eluasemelaenKalev Kotkas 14 100 Swed laen

 

 

Edetabel

Ministritest on suurim võlglane panga ees välisminister

laenusumma eurodes, laenuandja nimi

Urmas Paet välisminister 316 195 SwedbankKristen Michal justiitsminister 224 104 SwedbankKen-Marti Vaher siseminister 168 830 SwedbankJuhan Parts majandus- ja kommunikatsiooniminister 108 837 Swedbank, SEBSiim Valmar Kiisler regionaalminister 71 498 SwedbankRein Lang kultuuriminister 71 090 SwedbankHanno Pevkur sotsiaalminister 68 037 SwedbankJaak Aaviksoo haridus- ja teadusminister 49 272 SEBUrmas Reinsalu kaitseminister 25 604 SwedbankHelir-Valdor Seeder põllumajandusminister 21 441 Nordea

Andrus Ansip peaminister, Mart Laar eelmine kaitseminister, Jürgen Ligi rahandusminister, Keit Pentus keskkonnaminister on laenukohustusest priid.

Hetkel kuum