Ligi hinnangul ei tohi euroala lubada nii pikka ootamist.
„Euroopa ootab otsust,“ ütles Ligi. „Valitsus ja parlament teevad end lolliks oodates Konstitutsioonikohtu otsusega protsessi venitamist ja luues ebakindla lahenduse.“
Rolf von Hohenhau Baieri maksumaksjate liidust pöördub Jürgen Ligi poole.
Esiteks ei ole Konstitutsioonikohtus langetatav otsus selle üle, millal saab ESM hakata tegutsema, vaid kas seda üldse saab luua. Te teate väga hästi, et tahate kohtu otsust mõjutada.
Teiseks on konstitutsioonikohus Saksamaa demokraatia ülim institutsioon, kes peab kaitsma kodanike tahet ja talle on antud automaatselt õigus kuulutada valitsuse või parlamendi otsused õigustühisteks. Paitab, et teil, härra Ligi, on tõsiseid probleeme demokraatlike institutsioonidega. Õigus valitseb finantseerimise vajaduste üle.
Päästemehhanism on täiesti üle käte läinud. See võib potentsiaalselt muuta ESMi kontrollimatuks.
Neljandaks on Eestis kõigest 1,3 miljonit elanikku ehk vähem kui elab inimesi Münchenis. Kas te tõesti arvate, et teil on üldse õigust midagi Saksamaa konstitutsioonikohtule ette heita, kui 70-80 protsenti Saksamaa täiskasvanud elanikkonnast on vastu poliitilises ja majanduslikus hullumeelsuses päästmistele. Need kodanikud räägivad ka oma laste eest, olles vastu täiesti kontrollimatule ESMile, mis külvab vaesust ja orjastab perifeeria. 60 miljonit inimest Saksamaal on vastu ESMi tegevusele. Euroopa on loodud kodanike ja iseseisvate riikide jaoks, mitte nende valitsuste ja parlamentide jaoks.
Ükskõik, kas see teile meeldib või mitte, ei ole teie asi, millega konstitutsioonikohus tegeleb.