3. september 2012 kell 3:14

Eesti naudib elu majandusoaasis

"Kogu Põhja-Euroopa ja ka Eesti kuuluvad nagu mingisse oaasi, mille põhjused kõik pole päris selged, aga nii see on," ütles suurettevõtja Jüri Käo.

Peapõhjusteks majanduse kasvamiseks peab ministeerium Eesti peamiste kaubanduspartnerite paremat kasvuväljavaadet ja tarbimise suurenemist.

"Kogu Põhja-Euroopa ja ka Eesti kuuluvad nagu mingisse oaasi, mille põhjused kõik pole päris selged, aga praegu see nii on ja ei oskagi öelda, kus majandustel läheks nii hästi kui kogu Skandiaavias ja Eestis sealhulgas. Seda olukorda me nüüd naudime, annaks jumal, et see jätkuks," kommenteeris suurettevõtja Jüri Käo majanduse hetkeseisu ja lisas, et üldiselt on tema majanduse arengu osas positiivselt meelestatud.

"Tunne on jah positiivsem, kuid see tuleneb eeldusest, et Kreekas mingit kollapsit ei tule. Kui Kreekas tuleb kollaps, võib kõik keerata negatiivses suunas," rääkis Käo. Tema sõnul tuleb neljas kvartal müügiettevõtetel äriliselt väga hea. "Selle kvartaliga tehakse aasta tuludest suurem oksa. Kuna tarbimiskindlus on inimestel kasvanud ja sissetulekud on ka kasvanud, siis julgeksin minal 3%st majanduskasvu oodata," märkis Käo.

"Jaemüük kasvas juulis päris hästi, sisetarbimise kasv on täitsa tuntav. Tahaks, et eksport oleks see põhiline, eriti sellise väikese riigi puhul nagu oleme," rääkis Käo majandusveduritest ja tõi välja ka tõiga, et kogu eurotsooni kriis on toonud selle, et euro on läinud odavamaks. "See on Eestile võimalus. Kuna Euro on odavam, oleme oma toodangu ja teenustega täna konkurentsivõimelisemad kui enne," rääkis Käo ja lisas, et vaatamata sellele on Põhjamaad siiski väga tugevad ning Rootsi üllatas viimaste tulemustega.

Ka Krimelte OÜ juhatuse esimehe Jaan Puusagi hinnangul sisendavad Rootsi viimatised head tulemused pigem positiivsust. "See on kõige positiivsem uudis, mis Eesti ekspordile saab olla. See mõjutab kõige rohkem ilmselt meie ekspordimahtusid. Kindlasti ka teised naaberriigid ja Venemaa, mis on endiselt küsimärgi all, samas reaalselt nõudlus kahanemise märke ei näita. Tahame me või mitte, Venemaa suunal on meie eksport oluline, see annab ka julgust olla optimistlik," rääkis Puusaag.

Millised on praeguse olukorra ohukohad ja kus tuleks olla ettevaatlik, loe tänasest Äripäevast.

 

Autor: Ave Lepik, Kaisa Gabral

Hetkel kuum