Sirje Rank • 25. oktoober 2012 kell 16:17

Keskpank: Rootsi peab kiiresti taltsutama erasektori võla

Rootsi vajab kiiresti abinõusid erasektori võlakoormuse kasvu ohjeldamiseks ning peab võtma selle ülesande ära keskpanga intressipoliitikalt, ütles Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves.

Rootsi keskpank oli eile laenuintresse arutades sunnitud arvesse võtma ka erasektori võlakoormusest johtuvaid riske, ütles Ingves intervjuus agentuurile Bloomberg.

Täna  avalikustatud otsuse järgi jäi enim jälgitud baasintressi määr Rootsis 1,25% tasemel muutmata.

„Regulatiivses raamistikus ei ole midagi muutunud. Sel põhjusel on seda vaja teha,“ ütles Ingves. „Need (reeglid - toim.) oleksid pidanud juba ammu paigas olema.“

Rootsi majapidamiste võlakoormus on kerkinud 173%le kasutada olevast tulust võrreldes 90%ga aastal 1996, hindab keskpank. Võlakoormuse kasvutempo on siiski aeglustunud – septembris 4,5%le võrreldes enam kui 12%ga aastal 2006. Kasvu on aeglustanud 2010. aasta oktoobrist jõustatud laenulagi, mis ei luba pankadel väljastada suuremaid laene kui 85% ulatuses vara maksumusest.

Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt välistas täna, et juba lähitulevikus midagi muutuks.

„Meetmed on juba rakendatud, mis meie hinnangul on tulemust andnud,“ ütles Reinfeldt. „Tuleb meeles pidada, et kõigel, mis me ette võtame, on laiemad tagajärjed. Muuhulgas tähendab see seda, et noortel on raskem kinnisvaraturule siseneda.“

Eile Eesti finantsstabiilsusele antud hinnangut tutvustanud Eesti Pank nimetas Rootsi kinnisvaraturul toimuvat ning rootslaste suurt laenukoormust olulise riskina ka Eesti finantssüsteemi stabiilsusele.

Hetkel kuum