Romet Kreek • 8. november 2012 kell 9:05

Investorid ei ole 300 aastaga suurt midagi õppinud

Kuigi meil on oluliselt kaasaegsemad tehnoloogilised vahendid, suurem infovoog ja paremad teadmised investeerimisest, teeme me ikka täpselt samu vigu, mida tegid investorid kapitalismi algusaegadel ehk Inglismaal aastatel 1690-1730.

Inimese loomus ei ole muutnud, võiks võtta kokku Wall Street Journali kolumnisti Jason Zweigi blogipostituse.

Kuigi meie seas ei ole enam tol ajal elanud inimesi, on alles tolle aja aktsiaregistrid ja maaklerfirmade tehingute nimekirjad. Illinoisi ülikooli uurijad eesotsas Larry Nealiga võtsid ette meeletu töö ja uuris toonaste hittaktsiate nagu Bank of Englandi, East India Co., United East India Co., Royal African Co., Hudson’s Bay Co., Million Banki ja South Sea Co. aktsionäride nimekirju ja tehingud. Need ettevõtted olid 300 aastat tagasi Briti kapitalituru sünni aegu domineerivad ettevõtted.

Kokku käidi läbi 5813 investori andmed 1690ndatest aastatest ja perioodi lõpuks 23 723 investori omad, kusjuures võimalik oli identifitseerida praktiliselt kõik konkreetsed tehingud. Investorite seas olid kõik alates hertsogitest ja aristokraatidest kuni maaklerite, kaupmeeste, apteekrite, klaasipuhujate ja kullaseppadeni välja. Investoritest 27 protsenti olid naised.

Kolm sajandit tagasi ei hajutanud investorid riske, 86 protsenti omas nendest vaid ühe ettevõtte aktsiaid. Jahiti tootlust, kus kõrgemad hinnad tõid kaasa suurenenud käibed. Teeniti turutootlusest madalamat tootlust, teeniti vähem tulu ja seda kõrgema riski juures. Naised olid meestest konservatiivsemad investorid.

1720ndal aastal oli keskmisel investoril vähem kui kahe ettevõtte aktsiad. South Sea ehk lõunamere kompanii aktsia oli turu lemmik. Paljud nendest investoritest uhuti minema esimese dokumenteeritud börsimulli lõhkemisega, kui 1720. aasta augustis 900 naela maksnud aktsia kukkus 1721. aasta kevadeks nulli lähedale.

Vaatamata tänapäeva paremini varustatud investoritele, on ka nüüd probleemiks liiga vähene riskide hajutamine. Keskmiselt on tänapäeva USA investori portfellis vaid kolme ettevõtte aktsiad. Jätkuvalt jahitakse tootlust, kus tõusvad hinnad viivad suuremate käiveteni. Turutootlusele jäädakse alla, teenides väiksemat tootlust kõrgema riskiga.

Tänapäeva investorid on liiga enesekindlad oma teadmistes. Me hajutame riske liiga vähe ja kaupleme liiga palju. Me laadime portfellid üle nende aktsiatega, mida tunneme ja mis tunduvad mugavad. Me ostame rohkem neid aktsiaid, mille hind tõuseb ja püüame lahti saada langevatest aktsiatest.

Uurimise tulemusena võiksid Briti varased investorid meile meelde tuletada, et me oleme täna samasugused inimesed nagu ajal, kui kirjutamiseks kasutati sulge ja ringi sõideti hobuvankriga. Investorite massid on tänapäeval ehk isegi rumalamad kui toona, arvestades kui kiiresti liigub info Twitteris ja nutitelefonides võrreldes ajaga, kui info levis tänavatel.

Hetkel kuum