Kristi Malmberg • 12. november 2012 kell 9:15

"Ilmselt tõstame kogu aasta prognoosi"

SEB majandusanalüütiku Ruta Arumäe sõnul tuleb III kvartali oodatust kiiremale majanduskasvule tuginedes tõsta ilmselt kogu aasta prognoosi.

 Järgneb Ruta Arumäe kommentaar:

Nagu ma juba mõnda aega prognoosinud olin, ennustasid juhtivindikaatorid pööret ülespoole kolmanda kvartali jooksul. Ja see pööre sai teoks isegi natuke kiiremini kui ma arvasin, nii et juba kolmanda kvartali number on eelmisest kvartalist kõrgem. Siiani olid teada tööstustoodangu ja jaekaubanduse numbrid, mille põhjal pakkusin III kvartali majanduskasvuks väiksemat numbrit kui teises kvartalis, sest tööstustoodang oli kvartali jooksul kokku ikkagi languses. Kuid ilmselgelt on teistes majandussektorites, mille kohta andmeid veel saada ei olnud, toimunud samuti elavnemine. Statistikaamet on lisaks teada olnud ehitus- ja jaekaubandusele välja toonud mõõdukalt majanduskasvu panustanud valdkondadena veonduse, kutse- ja tehnikaalase, info ja side ning haldus- ja abitegevuse.

Aga et pööre kolmandas kvartalis elavnemise suunas on toimunud, sai märgitud ka paar nädalat varem seoses tööstuse ja ekspordi numbritega. Ekspordis on kasvunumbrid positiivseks pöördunud juba alates juunikuust, mis ilmselt toetas ka veondussektorit, ning ka tööstuses oli septembris teatud elavnemist märgata.

Kuna majanduskasvu määr tuli kolmandas kvartalis ikkagi suurem kui oodatud, siis ilmselt tuleb ka kogu aasta prognoosi veidi tõsta.

 

 

Hetkel kuum