13. november 2012 kell 21:00

Suured muutused energiaturul

Esmaspäeval üllatas energiaturge Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) värske prognoos, mille kohaselt USA möödub umbes viie aasta pärast Saudi-Araabiast ja muutub maailma suurimaks naftatootjaks, 2030. aastaks aga suurimaks nafta eksportööriks. Gaasitootmises möödub USA Venemaast 2015. aastal. Vaatame, mida see toob kaasa majandustele ja kuidas sellest võiks kasu saada investor.

“Üleilmse energiasüsteemi alustalad muutuvad,” vahendas New York Times IEA peaökonomisti Fatih Birolit. Varem prognoosis IEA, et Saudi-Araabia jääb juhtivaks tootjaks kuni 2035. aastani.

2010. aastast 2035. aastani peaks maailma energianõudlus kasvama 35–46 protsenti.  Enamus nõudluse kasvust tuleb Hiinast, Indiast ja Lähis-Idast. Lähis-Ida nafta, mis praegu läheb USAsse, liigub tulevikus tõenäoliselt Hiina. Ameerikas kaevandatud kivisüsi, mida ähvardab koduturul nõudluse kahanemine, liigub juba praegu Euroopasse ja Hiinasse.

Selliste suurte oodatavate muutuste põhjuseks on olulised energiapakkumise muutused, mis peaasjalikult on põhjustatud USA nafta- ja gaasitootmise kasvust, kus võetakse kasutusele uusi naftareserve ja kildakivis olevat gaasi.

Council on Foreign Relationsi teadlane Michael A. Levi ütles, et see on üldiselt hea uudis USA-le, kuid energiaalane sõltumatus ei tähenda seda, et riik on immuunne energiahindade kõikumisele, kuna nafta hind määratakse maailmaturul.

“Võib-olla on USA vähem avatud hinnašokkidele ja veidi paremini kaitstud, kuid see ei anna sellist energiasõltumatust, nagu mõni inimene väidab,” ütles Levi. Lisaks sõltub energiasõltumatus sellest, kuidas õnnestub president Obama initsiatiiv muuta autode tootmise standard karmimaks, mille kohaselt sama kütusekogusega peab saama sõita rohkem ning eluasemete ja koduseadmete energiaefektiivsus peab kasvama.

Hetkel kuum