26. november 2012 kell 9:16

Põhjamaade kummitav majandus investoreid ei ehmata

Skandinaavia riikide üha raskenev majandusolukord pole suutnud võlakirja- ja valuutainvestoreid eemale peletada, sest võrreldes muude Euroopa riikidega on endiselt tegu atraktiivse piirkonnaga.

Rekordilise kapitali sissevoolu tulemusel isegi negatiivseks pöördunud tootlused ei ole ära ajanud investoreid, kes soovivad enda vara kaitsta potentsiaalse kaotuse eest eurodes hinnatud varaga võrreldes, kirjutab Bloomberg.

"Krediidi vaatenurgast ei muuda praegune majandusindikaatorite halvenemine Põhjamaades fakti, et ülejäänud Euroopaga võrreldes on endiselt tegu väga atraktiivse regiooniga," kommenteeris Taanis baseeruva Alfred Berg Asset Managementi finantsjuht Thomas Clausen.

Sel aastal on nii Taani kui Soome majandus kogenud kahanemist, samas kui Rootsis on kasv jäänud seisma ajal, kui suureksportöörid nagu Volvo ja Ericsson vallandavad tuhandeid töötajaid.

Norra ja Rootsi on paljude näitajate alusel kinnisvaramullis. Samas pole Taani endiselt suutnud taastuda 2008. aastal lõhkenud kinnisvaramullist, pärast mida on pankroti välja kuulutanud üle tosina panga. Kuid investoreid need mured ei heiduta.

Rootsi võlakirjade ja rahaturu instrumentide välismaiste hoiuste maht tõusis juuni lõpuks 3,23 triljoni kroonini, olles 2007. aasta lõpus veel 2,09 triljoni tasemel. Käesoleva aasta esimeses pooles ostsid investorid 163 miljardi Norra krooni eest Norra võlakirju, mis on kaks korda rohkem, kui 2011. aasta peale kokku.

Taani kroonides hinnatud võlakirjade ostud kasvasid septembris aasta varasemaga võrreldes ligi viis korda, 21,4 miljardi kroonini.

"Skandinaavia tervikuna on endiselt hea koht, kus raha hoida," ütles Catella Avkastningsfondi fondijuht Magnus Nilsson. "Kui vaadata suuremaid turge nagu USA, Jaapan ja osa Euroopast, siis tegu on üsna koleda vaatepildiga," lisas ta.

Royal Bank of Scotland Groupi Rootsi haru Skandinaavia peastrateegi Pär Magnussoni sõnul on Rootsi tõenäoliselt liikumas majanduslanguse poole, kuid see ei kaota nende atraktiivsust, sest nad on endiselt n-ö klassi parimad.

Need neli Põhjamaa riiki omavad kõik kõrgeimat, AAA-taseme reitingut ja nende avaliku sektori võlatase on alla poole eurotsooni keskmisest. 660 miljardi dollarilise nafta- ja pensionifondiga Norral puudub üldse võlakoorem.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum