9. detsember 2012 kell 21:00

Valitsus kerjab kaastunnet

Äsja ühe ministri ohverdanud Reformierakond on asunud aktiivselt kaastunnet kerjama. Selle leidmine läheb väga raskeks, sest pisaraid kiskuma pidavaid sõnu vormivad vihased suud. Emotsioonidele rõhuvad väljendused vahelduvad kontrollimatute vihapursetega.

Peaminister Andrus Ansip sai viimasel pressikonverentsil väga pahaseks keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse ja Autorollo seoste järele pärivate küsimuste peale.

Esialgu teatas ta, et iga tütar Pentuse asemel oleks käitunud samamoodi. Kui ikka teie raskelt haige isa paluks teil võtta raamaturiiulist mingid paberid ja leida kellegi, kes oskab neis orienteeruda, siis vaevalt te keelduksite seda tegemast, rääkis ta. Kõigil, kes kuulasid, pidi Pentusest kahju hakkama.

Limiit väljaannetele. Ent juba mõne minuti pärast, kui täpsustavad küsimused peaministri taluvuspiiri ületasid, teatas ta kavast kehtestada väljaannetele limiit, kui palju küsimusi tohivad nad valitsuse pressikonverentsil esitada. Kui Äripäev pärast pressikonverentsi lõppemist täpsustavate küsimustega Ansipi poole pöördus, siis keeldus ta resoluutselt rääkimast. Olevat juba küllalt saanud.

Keit Pentus-Rosimannus, kes ajakirjanduses avaldatud kirjavahetuse valguses on ilmselgelt avalikkusele valetanud oma rolli kohta Autorollos, jutustab Päevalehes, kui tohutult palju on ülekohut tehtud äsja ametist tagasi astunud Kristen Michalile. Ta räägib Michali elukaaslase ja poegade kannatustest ajal, mil minister oli “jõhkra isikliku rünnaku all”.

Michali-vastased rünnakud on Pentuse sõnul ületanud igasuguse inimliku piiri. Aga kohemaid tuleb ka ähvardus: saate meist lahti, tuleb Savisaar. Ja siis te alles näete, mismoodi Kreeka eestimaalaste õuele jõuab.

Et mingist meeleparandusest on Reformierakonna tuumiku puhul mõttetu rääkida, seda tõendas Michali lahkumiskiri.

Valed must-valgel. Ilmselt kogemata meenutab Michal avalduse sõnastusega oma absurdsusega ajalukku minevat valet. Ühises avalduses Kalev Lilloga teatas Michal pärast kriminaalasja lõpetamise määruse avaldamist: “Me oleme kinnitanud esimesest päevast alates, et õhku heidetud kahtlused ei vasta tõele, ja nüüd on see ka must- valgel selge.”

Mäletatavasti jäi süüdistus esitamata tõendite ebapiisavuse tõttu ning nii tõlgendati kõrvaldamata kahtlus kahtlustatava kasuks. Niisiis oli Michali ja Lillo  väide oli sulaselge vale. Nüüd tuletas Michal seda meelde sõnadega: “Kas seda saab must-valgemalt öelda? Ma ei lahku süü tõttu.”

Michal jättis kasutamata viimase võimaluse pesta omaenda ja Reformierakonna armutult räsida saanud maine. Kas seda saab must-valgemalt öelda? Me valetame edasi, oli sõnum. Aga mis kaastunnet te selle eest ootate, ah? Valetada on tõesti raske. Aga mis te siis valetate, kui nii raske on? Jätke ükskord järele, läheb kõigil kergemaks.

Hetkel kuum