Krediidirisk realiseerub pigem pikaajaliste kui uute äripartnerite puhul, ütles KredEx Krediidikindlustuse ASi juhatuse liige Mariko Rukholm.
"Ettevõtted kaotavad valvsuse ning partnerit täielikult usaldades teevad tema suhtes taustakontrolli harva või on sellest sootuks loobunud," selgitas ta.
Paljudel Eesti eksportivatel firmadel sõltub äritegevus Rukholmi kinnitusel väiksest arvust, kuid rahaliselt suuremahulistest tehingutest. "Nii võib olla laekumata arvel arvestatav mõju ettevõtte jätkusuutlikkusele. Kui partneri pankrotti ette näha on võimatu, siis ettevõtte tegevuse kaitsmine selle vastu on võimalik ja kulu planeeritav," märkis ta ettevõtte pressiteate vahendusel.
"Krediidikindlustus aitab maandada riske, mis tekivad lepingupartneri pankrotist, pikaajalisest maksejõuetusest või poliitilisest riskist. Juhul, kui selline olukord peaks tekkima, tasub KredEx Krediidikindlustus üldjuhul 85-90% kahjust," ütles Rukholm.
Artikkel jätkub pärast reklaami
KredEx Krediidikindlustuse ja koostööpartnerite poolt Tallinnas ja Tartus korraldatud ärihommikuil tõdeti, et igal aastal ligi 350 miljardi euro ulatuses tasumata arved Euroopa, sh Eesti firmadele on tõsiseks krediidiriskiks.
Euroopa maksekäitumise uuringu värskeid tulemusi tutvustanud krediidikorraldusfirma Instrum Justitia juhataja Ivar Tammemäe sõnul on Eesti ettevõtete ja eraisikute maksekäitumine püsinud viimastel aastatel suhteliselt muutumatuna, kuid hakanud tänavu siiski tasapisi paranema.
"Meie ettevõtted viivitavad arvete tasumisega keskmiselt kaks nädalat, avaliku sektori asutused kümme ja eraisikutest tarbijad seitse päeva. Eesti firmad hilinevad praegu arvete maksmisega päeva võrra vähem kui aasta eest," lausus ta.
Tammemäe sõnul on alati heaks soovituseks rakendada ettevõttes kindlat krediidipoliitikat ning vähemalt paar korda aastas korrigeerida seda vastavalt muutustele klientide maksekäitumises.
"Au sisse tuleb tõsta ka viivise nõudmine tasumata arvetelt. Lepinguline viivis peaks olema mõistliku suurusega ning soovitavalt veidi kõrgem kui kommertspankade pakutav lühiajalise laenu intress. Ebamõistlikult suured viivised tekitavad suletud ringi, kus ühelt poolt ei julgeta neid nõuda ja teisalt teab võlgnik, et ka kohtupraktika ei toeta nende väljamõistmist," soovitas Tammemäe.
Advokaadibüroo Tamme Otsmann Ruus Vabamets vandeadvokaadi Klen Lausi sõnul toovad Eesti seadusandlusse sisse viidud Euroopa Liidu hilinenud maksete direktiivi põhimõtted mitmeid olulisi muudatusi kogu Euroopa ärikeskkonda.
"Ettevõtjatel tasub hoolikalt tutvuda tänavu aprillist jõustunud võlaõigusseaduse muudatustega, mille kohaselt näiteks ei või lepingulistes vaidlustes reeglina tugineda pikematele kui 60 päevastele maksetähtaegadele. Riigiasutused peavad maksma kaupade ja teenuste eest reeglina 30 päeva jooksul. Kui Eestis ei ole ühekuise maksetähtaja järgimine avalikus sektoris probleemiks, siis Lõuna-Euroopa riikide avaliku sektori asutustel võib kuluda kuni 150 päeva arve tasumiseks," rääkis Laus.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!