Kadri Põlendik • 10. juuli 2013 • 3 min
Jaga lugu:

Soome majandust pärsib hea elu

Soomes elava ehitusettevõtja Haakon Nõmme sõnul on sealse raske majandusseisu põhjuseks noored, kellel ei ole kõrgete sotsiaaltoetuste tõttu motivatsiooni jätkata õpinguid või tööle minna.

Nõmme sõnul vastab olukord Soomes eile avaldatud Soome statistikaameti andmetele SKP suure languse kohta. Sealset olukorda jälgides ei ole tema hinnangul kohalikel enam nii palju raha käes kui paar aastat tagasi. Samuti on pangad muutunud väga konservatiivseks.

„Majandusega on seis keeruline, ametiühingud ajavad oma joru, et palgad peaksid tõusma, palkasid millegi arvelt tõsta ei ole, midagi toota ei saa ning kuna konkurentsivõime puudub ja sisetarbimine ei suuda praegust nõudlust kuidagi rahuldada, siis majanduslangus on päris tuntav,“ rääkis Nõmme.

Küsimusele, kuidas tajutakse muutust tema ettevõttes NRDXline OY, vastas Nõmme, et riigihangetel ei ole mõtet osaleda, sest hinnad on aetud nii alla, et ausalt tööd kätte ei saa. Lisaks on jäänud tööd üleüldse tunduvalt vähemaks ning paljud Eesti firmad on Soome turult lahkunud.

„Üks Soome suurfirma teatas, et tema alltöövõtjate park on aastaga kahanenud neli korda ja põhiliselt Eesti firmade vedamisel,“ märkis Nõmme.

Tema kinnitusel vastab tõele ka see, et töötus Soomes kasvab ning tema hinnangul just nende noorte arvelt, kes ei ole huvitatud ei edasiõppimisest ega tööleminekust.

„Töötuse määr tõuseb ikka kolinal praegu. Sellest räägitakse juba riiklikul tasandil, et väga paljud noored lihtsalt ei käi tööl, ei käi koolis, mitte midagi ei tee. Neid noori on siin praegu 50 000,“ ütles Nõmme. Ta viitas eile sõna võtnud Soome haridusministrile Krista Kiurule, kes oli teinud ettepaneku lisada põhikoolile üks aasta juurde, lootuses, et see motiveerib noori edasi õppima.

„Minu meelest on see sotsiaalne probleem, mis on tekkinud liigheast elust,“ rääkis Nõmme töötuse põhjustest. Ta tõi välja, et Soomes on väga hea sotsiaaltoetuste süsteem, mille najal on võimalik ilma tööl käimata ära elada.

„Kui ta saab paarsada eurot rohkem ja käib tööl või saab paarsada eurot vähem ja istub kodus, siis ta valib selle tee harilikult, et ta istub ainult kodus,“ kirjeldas Nõmme. „Nad ei viitsi lihtsalt midagi teha. See on sellest pikaajalisest sossutamisest. Soome on ikka täissotsialistlik riik. Siin on isegi nii, et kui sa tahad minna ära surema, siis sind ei lasta, vaid mingi sotsiaalhooldaja tuleb sind ikka hinges hoidma.“

Nõmme tunnistas, et Soomes praegu turumajandus ei toimi, sest tervet konkurentsi ei ole, valitsevad suured monopolid ning töötajatel on ametiliitude toel liiga palju õigusi, mille tõttu ei taheta Soomes ettevõtjaks hakata, sest ei taheta seda vaeva ja riski oma õlgadele võtta.

Lahendusena näeb ettevõtja võimalust sundida noori õppima, kas või vägisi. Teise võimalusena näeb ta ära kaotada sotsiaaltoetused, mis motiveeriks noori tööle minema. Muud abi tema sõnul oodata ei ole, sest Soome välisvõlg on kõigi aegade kõrgeim ja seda võetakse üha juurde. „Hinnad-palgad on liiga kõrged ja selle raha eest, mis liigub, tegelikku tulemust ei ole,“ märkis Nõmme.

„Arutasime oma tuttavatega juba 2006.-2007. aastal, et kui see asi samamoodi edasi venib, siis see laev on põhimõtteliselt ära sõitnud. Ilma karmide meetmeteta ei viitsi keegi tööd teha ja kuna majandusolukord läheb nii kehvaks, siis Soomest võib saada üpris kergesti vaene riik.“

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt