30. september 2013 • 4 min
Jaga lugu:

RIKASTE TOP: kes on esimene?

Tänavune Äripäeva Rikaste TOP 500 esikolmik erineb mullusest. Kaks aastat järjest TOPi võitnud Hillar Teder pidi oma koha loovutama.

Äripäev hindas raudteeärimees Oleg Ossinovski vara väärtuseks 297,9 miljonit eurot. Ossinovski, kes elab põhimõtte järgi, et teine koht on kaotus ega saa olla siht, hüppaski tänavu rikaste edetabelis teiselt kohalt esimeseks. Viimased kaks aastat on ta järjekindlalt TOPis ülespoole tõusnud.

Võidule aitas kaasa tema mullu rekordaastat näidanud raudteekontsern Skinest Rail. Firma tegeleb peamiselt raudteeveeremi ja tagavaraosade müügiga, aga ka raudtee ehituse ning veeremiremondiga Eestis, Lätis, Leedus, Ukrainas ning Venemaal.

Ka Ossinovski ise hindab tänavu oma vara suuremaks kui mullu. Skinest Grupp teenis eelmisel aastal 33 miljonit eurot kasumit. Tema raudteeveeremi väljarentimisega tegelev Spacecom teenis mullu pea 32 miljonit kasumit ning mõne nädala pärast hakkab esmakordselt oma ajaloos maksma dividende, seda ligi kaheksa miljoni euroses mahus.

"Seejuures kuulub suurem osa ettevõttest välismaa kapitalile, mistõttu on lausa naljakas kuulata hirmujutte välismaalastest, kes Eestis makse ei maksa," märkis Ossinovski. Ta on juba kümme aastat rääkinud, et Eesti maksusüsteem, kus ettevõtte jaotamata kasum on maksuvaba, on iga-aastasest tulu maksustamisest mõistlikum.

Tänavu 295 miljoni euroga teiseks jäänud Hillar Teder tunneb vahelduse üle edetabelis ainult headmeelt. Kinnisvaraarendusäris edukas olnud Teder plaanib tänavu hakata Ukrainas ehitama Audi tehasepoodi, lisaks l kavatseb hakata sel sügisel arendama Admiraliteedi basseini äärset ala. Äsja viis Teder oma Ukraina kinnisvaraettevõtte Arricano Londoni alternatiivbörsile. Arricanole kuuluvad mitmed suured ostukeskused Ukrainas. Samuti on Tederil väike osalus Venemaa poeketis O`key.

Kolmandaks jäi rikaste rebimises eurot. Priit Piilmanni firma Tristen Trade on 38,9% suurim Viru Keemia Grupi (VKG) aktsionär. Äripartneriteks on oma firmade kaudu Margus Kangro 25,5% ja Elar Sarapuu 16,1% ning eraisikuna Ants Laos 19,5%.Kui rikaste tabelis on Piilmann olnud kõrgetel kohtadel pidevalt, siis esmakordselt oli ta 4,097 miljoni euroga kõrgel kolmandal kohal ka selle aasta alguses ilmunud Äripäeva dividendide edetabelis.  Piilmann ütles aasta alguses dividendide võtmist kommenteerides, et eeskätt on tema rahapaigutuste eesmärgid isiklikku laadi. "Olen juba kaheksa aastat olnud Eesti Maadlusliidu juhatuses ning toetanud eesti maadlust ja selle taasjõudmist maailmakaardile. Samuti on arendamise faasis turismi ja puhkekeskus Toosikannu. Minule meeldib puhata Eestis ning sealt on pärit ka minu vanavanemad," sõnas Piilmann.

Neljandale kohale platseerus 161,5 miljoni euroga Armin Karu. Karu firmale HansaAssets kuulub 45,17% börsifirma Olympic Entertainment Group (OEG) aktsiatest. Eelmise aasta jooksul müüs Armin Karu maha 1,06 miljonit OEG aktsiat ning sai müügist ligi 0,8 miljonit eurot kasumit. Karu võitis selle aasta alguses ilmunud Äripäeva dividendide edetabeli. Ta võttis dividende välja 6,882 miljonit eurot. Eestis on ühel aastal temast rohkem omanikutulu ettevõtetest välja võtnud MM Grupi suuromanik Margus Linnamäe.

Viiendaks jäänud Toomas Annuse vara ulatub 143,1 miljoni euroni. Annusele kuulub 65,3% kontsernist Riverito, mille olulisemaks ettevõtteks on börsifirma Merko Ehitus, kus Riverito omab 72% suurust osalust.Ehitusärist rohkem on aga Annus viimastel aastatel saanud avalikku tähelepanu seoses maadevahetuse kohtuprotsessiga. Selles aastaid kestnud protsessis tuli sel aastal tagasilöök. Kui esimese astme kohus oli kõik maadevahetuse protsessi süüdistajate pingis istuvad ettevõtjad ja poliitikud õigeks mõistnud, siis Tallinna ringkonnakohus otsustas selle aasta juunis, et maadevahetajad on süüdi. Kohus karistas Toomas Annust altkäemaksu andmise eest tingimisi kahe aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega kolmeaastase katseajaga.Juriidiliste isikutena mõistis kohus altkäemaksu andmises süüdi ASi Merko Ehitus (praegune AS Järvevana), mõistes neile rahalise karistuse 798 000 eurot. Samuti mõisteti süüdi Merko Ehituse tütarfirma AS E.L.L. Kinnisvara, mis sai rahalise karistuse 127 823 eurot. Annus kaebas selle otsuse edasi riigikohtusse.

Pikemalt loe tänase Äripäeva paberlehest ja Rikaste TOPi ajakirjast, mis jõuab tellijateni kolme päeva jooksul.

Autor: Alyona Stadnik, Kristi Malmberg

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt