Sirje Rank • 21. oktoober 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Draghi tahab pankadele maksumaksja turvavõrku

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi hoiatab, et Euroopa pankade tervisekontroll võib investorite usalduse tugevdamise asemel anda hoopis vastupidise tulemuse, kui Euroopa Liidu uute riigiabi reeglite järgi pankade võlausaldajaid liiga karmilt koheldakse.

Juuli lõpus Euroopa Liidu konkurentsivolinikule Joaquin Almuniale läkitatud kirjas, mis nüüd on meediasse jõudnud, ütles Draghi, et riigid peavad valmis olema oma panku vajadusel ka maksumaksja rahaga toetama. Näiteks olukorras, kus mõni tehniliselt elujõuline pank ei suuda vajalikku lisakapitali turult lihtsalt piisavalt kiiresti hankida.

"Riigiabi reeglite põhjendamatult karm tõlgendamine võib hävitada selle usalduse Euroopa pankade vastu, mida me kõik taastada tahame," tsiteeris Draghi kirja agentuur Bloomberg.

Draghi pakkus välja näiteks pankade "ennetava rekapitaliseerimise", mis lahjendaks aktsionäride osa, kuid jätaks võlakirjaomanikud puutumata.

Draghi viitab oma kirjas olukordadele, kus järelevaatajad nõuavad pangalt lisapuhvreid, ehkki miinimumnõuded on täidetud, ning pank ei suuda raha piisavalt kiiresti turult hankida.

Euroopa Keskpank avalikustab sel kolmapäeval, kuidas viiakse läbi tervisekontroll euroala pankades, mis lähevad tuleval aastal ühtse järelevalve alla. Andmaks investoritele kindlust, et Euroopa pangad ei ole uue kriisi ohus, peavad testid seekord varasemast rangemad olema, on keskpank varem öelnud.

Augustist jõustunud uued riigiabi reeglid kehtestavad, et pankade kahjude kandmisel on eesliinil pankade omanikud ja võlausaldajad. Alles siis tulevad maksumaksjad. Almunia pressiesindaja Antoine Colombani ütles Bloombergile, et reeglid võimaldavad ka erandeid ja iga panga juhtumi eraldi hindamist.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt