Uueks tööinspektsiooni peadirektoriks saab Maret Maripuu, kes märkis, et konkurss oli pikk ja raske.
„Praegusel hetkel olen kokku puutunud ühiskonnaelu väga erinevate tahkudega, töö riigikogus on võimaldanud jälgida protsesse ja mõjutada neid makrotasandil, nüüd ma saan tegeleda praktiliste probleemidega,“ lausus Maripuu.
Uus peadirektor selgitas, et midagi revolutsioonilist uues ametil plaanis ei ole kuna tööinspektsiooni juhi ülesanded on väga täpselt ära märgitud. Ent prioriteetsemaiks valdkonnaks peab ta probleemide ennetamist ning alles seejärel järelvalvet.
Maripuu enda konkurentide kohta midagi ei teadnud, ent märkis, et kandideeris seetõttu, et tööinspektsiooni peadirektori amet on tema jaoks huvitav väljakutse. „Iga asja jaoks on oma aeg ja tööinspektsioon oli väga huvitav väljakutse, seal on ühendatud kaks valdkonda, õigus ja rahva tervis ja mõlemad valdkonnad on mulle südamelähedased, ma soovisin sinna panustada,“ kommenteeris ta.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Konkurssi, mida viis läbi kompetentsi keskus, pidas Maripuu pikaks ja keeruliseks ning kandideerija jaoks tõsiseks väljakutseks.
Ta nentis, et testid ning vestlusvoorud ei olnud kerged. Kokku võttis konkurss aega kaks kuud. Maripuu kirjeldas, et erinevad voorud olid väga bürokraatlikud – konkurss algas dokumendi vooruga, millele järgnes üldine teadmiste testi voor, millele omakorda järgnes vestlus. Kui eelnev oli läbitud, tuli uuel peadirektoril läbida veel kaks testi ning süvaintervjuu juhtimise teemal, enne, kui sai üldse võimaluse rääkida oma visioonist inspektsiooni juhina.
Maripuu kinnitas, et ametipalgaks saab 2800 eurot. „See on kogu minu motivatsioonipakett. Ma arvan, et kogu minu motivatsioonipakett on huvitav töö,“ märkis ta.
Maripuu kirjeldas, et ülesanneteks on ikka töökeskkonna poliitika elluviimine, riiklik järelevalve, töötervishoiu, töö ohutuse ja töö suhteid sätestavate õigusaktide täitmise järelevalve, üldsuse, tööandjate teavitamine töökeskkonna ohtude ning individuaalsete töövaidluste lahendamine.
Loe, milline on Maret Maripuu visioon tööinspektsiooni juhina
Järgneb uue Tööinspektsiooni peadirektori kommentaar
Kui pikka aega on inspektsiooni kuvandiks eelkõige rikkumiste tuvastamine ja ka karistamine, siis tänasel hetkel näen mina, et tööinspektsioon peaks olema partneriks tööandjatele ja töötajatele, kus tööinspektsioon pakub kvaliteetset teavitust, nõustamist ja koolitust ehk teisisõnu võimalike rikkumiste ennetamist.
See ei tähenda, et ma peaksin järelvalvet vähetähtsaks vaid pigem on oluline kuidas seda järelvalvet teha. Järelevalve töötervishoiu, tööohutuse ja töösuhteid sätestavate õigusaktide üle töökeskkonnas on ja jääb üheks peamiseks ülesandeks. Aga eelkõige peaks ka inspektorid tööandjat abistama, toetama, nõustama, kuidas võimalikke rikkumisi ja puudusi kõrvaldada. Samas inspektsioon peab olema järjekindel, et ka puudused reaalselt saaksid kõrvaldatud ning ellu viima, et organisatsiooni juhtimine algab visiooni ja eesmärkide lahti mõtestamisest oma rolli ning vaatama laiemalt, milline on mõju ühiskonnale.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Siin on tööinspektsioon väga positiivne näide, asutus on oma visiooni arengukavas sõnastanud ja seal läbi järelevalve avalikkusele teavitamise aitab inspektsioon kaasa tööelu kvaliteedi parandamisele. Ma arvan, et tööelu kvaliteedi parandamine on väga pikas ajalises perspektiivis, et seda saavutada on väga oluline teadlikkuse tõus, et tööturu osapooled teaksid millised on nende õigused ja kohustused. Järgmisel aastal saab viis aastat lepinguseadusest. Kindlasti on oluline teavitada eelkõige esmakordselt tööturule sisenejaid, miks valida töölepingut ning mitte teisi võlaõiguslikke lepinguid, mis on selle töölepinguseaduse järgi töötamise eelised.
Kindlasti üks oluline roll on elukestev õpe.
Et töösuhte osapooled täidaksid seadusega ette nähtud nõudeid ja et nad mõistaksid, et need rakendatavad meetmed olulised ohutu ja tervisliku töökeskkonna loomiseks.
Kindlasti on hästi oluline, et kõiki huvipooli koheldakse sarnaste põhimõtete alusel. Kuna järgmisest aastaks saab tööinspektsiooni arengukava läbi, annab see võimaluse läbi arutada, mis on need põhiväärtused, millest inspektsioon lähtub. Mis on riigi prioriteedid. Mida peavad oluliseks sotsiaalpartnerid. Kindlasti leian, et sotsiaalpartneritega tuleb teha tihedamat koostööd ning võrreldes praegusega aktiivsemalt suhtlema.
Lähtuvalt tööinspektsiooni põhikirjast on inspektsioonil kohustus olla eeskujuks teistele organisatsioonidele, kuidas olla hooliv, eetiline, asjatundlik, uuendusmeelne ja tervisthoidev organisatsioon.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!