Sirje Rank • 9. jaanuar 2013 kell 8:59

Euroala võlakirjade uus klausel investoreid ei peluta

Euroala võlakirjade tingimustes on sellest aastast klausel, mis vähendab investorite võimalusi takistada võlakirjade restruktureerimist – analüütikute arvates ei peluta see investoreid investeerimast näiteks uue klausliga Hispaania võlakirjadesse.

"Turg jahib praegu tootlust," ütles agentuurile Bloomberg Russell Matthews, BlueBay Asset Management fondihaldur. "Seal on palju investoreid, kes on väga vähe raha paigutanud riskantsetesse varadesse ning kes kardavad nüüd tõusulainest maha jääda. Ma ei usu, et see klausel (collective-action clause CAC) midagi muudab."

Selle klausli lisamine oli üks osa kokkuleppest euroalale alalise päästemehhanismi loomiseks. See võimaldab võlakirjaomanikel enamuse otsusega otsustada vajadusel võlakirjade restruktureerimine, välistades individuaalsete investorite võimaluse vetostada oma osaluse restruktureerimine.

Hispaania emiteerib sel nädal 2015. aastal maksmisele tulevaid võlakirju esimest korda selle klausliga. Edaspidi emiteerib Hispaania selle klausliga kõik enam kui aastase tähtajaga võlakirjad.

Kreeka lülitas taolise klausli läinud aastal võlakirjade tingimustesse tagasiulatuvalt, et läbi viia restruktureerimine.

Pärast Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi lubadust teha euro kooshoidmiseks kõik, mis vaja, on Hispaania kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus alanenud 5,07%-le võrreldes rekordilise 7,75%ga läinud aastal. Hispaania probleemid pole aga kaugeltki lahendatud. Hispaania eelarveministri asetäitja Marta Fernandez Curras ütles läinud aasta lõpus, et riigil on raskusi eelarvedefitsiidi kärpimisega alanud aastal sihiks võetud 6,3%-le SKPst.

Hetkel kuum