Sirje Rank • 21. jaanuar 2013 kell 11:43

Saksamaa ja Prantsusmaa – pinged peo varjus

Sel nädalal sõpruslepingu allkirjastamisest 50 aasta möödumist tähistavate Prantsusmaa ja Saksamaa vahel köevad pinged ja vastuolud.

Prantsusmaa president Francois Hollande saabub täna Berliini, et osaleda kaks päeva vältavatel pidustusel, mis kulmineeruvad homme kahe riigi parlamentide ühisistungiga Reichstagis.

Tähistatakse nn Elysée lepingu sõlmimist, millele 1963. aastal kirjutasid alla Saksamaa toonane kantsler Konrad Adenauer ja Prantsusmaa president Charles de Gaulle.

Tänased liidrid Merkel ja Hollande peavad üksmeelele jõudmiseks veel tööd tegema, kirjutas agentuur Bloomberg.

Prantsusmaa president on euroala võlakriisis Merkeli kasinuskursile pigem vastasrinnet loonud. Samal ajal on Merkeli liitlased ärgitanud Prantsusmaad kiiremini oma majandust ja tööturgu reformima. Aastakümneid Euroopa integratsiooni vedanud Saksa-Prantsuse mootor ei paista hetkel kõige paremas töökorras.

„Teatud küsimustes oleme siiski eri meelt,“ ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel nädalavahetusel oma iganädalases pöördumises. „Just see muudabki Saksamaa ja Prantsusmaa suhted nii stimuleerivaks – meil tuleb alati arutada, miks me teatud küsimustes eri meelt oleme,“ ütles Merkel.

Merkelil oli piisavalt tihe töine suhe Prantsusmaa eelmise presidendi Nicholas Sarkozyga, millest sündis isegi „ühisnimetaja“ Merkozy. Hollande’iga rääkis Merkel esimest korda alles siis, kui sotsialistist presidenti mullu kevadel valimisvõidu puhul õnnitles.

Suhted ei paranenud ka läinud aasta juuni tippkohtumisel, kus Hollande liitus Hispaania ja Itaalia liidritega, et Merkeli kärpe- ja kasinuskursile vastasleer luua. Saksamaa oli sunnitud euroala pankade päästmiseks järeleandmisi tegema – sellest sündisid nii ühtne pangandusjärelevalve kui plaanid panku abifondist ESM otse rekapitaliseerida. Lisaks ähvardas Hollande blokeerida Saksamaa jaoks väga olulise eelarvedistsipliini jõustava fiskaalleppe heakskiidu Prantsusmaal.

Kiilu on kahe riigi vahele ajanud ka Saksamaa ja Prantsusmaa majanduse erinev käekäik. Hollande maadleb enam kui 10%se töötuse ja stagneerunud majandusega, Saksamaa tööturg on tugevana püsinud ka majanduskasvu aeglustudes.

„Prantsusmaa ja Saksamaa tänase liidu peamine probleem on see, et endine sümmeetria on koos Saksamaa majandusvõimu kasvuga kaduma läinud,“ nentis Euroopa välissuhete nõukogu analüütik Ulrike Guerot.

Prantsusmaa ajaleht Le Monde läks isegi nii kaugele, et tituleeris kahe riigijuhi piredatele suhetele viidates teisipäevased pidustused „silmakirjalikkuse festivaliks“.

Merkel rõhutas oma iganädalases esinemises kui tähtis on Prantsusmaaga koos ühise strateegi välja töötamine.

„Loomulikult tuleb meil koos kasvustrateegia paika panna,“ ütles Merkel. „See saab olema selle aasta üks suuremaid ülesandeid.“

Ulrike Guerot’ hinnangul on veel suurem väljakutse ühise visiooni leidmine euroala tihedamaks majanduslikuks ja poliitiliseks koostööks. Saksamaa toetab jätkuvalt rohkem föderatsiooni mudelit koos tugevate institutsioonidega, Prantsusmaa eelistab pigem riikide vahelist koostööd, kus kesksel kohal on rahvusriik.

Viiskümmend aastat pärast Elysée lepingu sõlmimist pole Saksamaa ja Prantsusmaa selles fundamentaalses küsimuses veel üksmeelele jõudnud, nendib tänane Financial Times.

Hetkel kuum