Rainer Saad • 28. jaanuar 2013
Jaga lugu:

Tugevnev euro mõjub eksportijatele halvasti

Euro on tõusnud dollari vastu 11 kuu kõrgeimale tasemele, kuna Euroopa majanduskindlus on näitamas taastumise märke.

Reedel Euroopa pankade kohta avaldatud andmed näitasid, et finantssüsteemi kindlus on kasvanud ning Euroopa keskpangale ollakse nõus maksma tagasi rohkem odavaid laene kui varem prognoositi. 

Saksa ettevõtjate kindlus on taastunud kolmandat kuud järjest ning tõusis sel kuul poole aasta kõrgeima tasemeni.

Mõlemad näitajad on toetanut eurot, mis on dollari vastu tõusnud 11 kuu kõrgeima tasemeni ning kaupleb pisut alla 1,35 taset. Eelmine kord oli euro nii kõrgel eelmise aasta veebruaris.

Kuna investorid liigutasid oma raha ohututest varadest tagasi eurosse, tõusis ühisraha Jaapani jeeni vastu 21 kuu kõrgeima tasemeni ning Briti naela vastu 13 kuu kõrgeima tasemeni. 

Kuid euro edasine tõus võib probleeme tekitada. Deutsche Banki hinnangul kujutab euro tugevnemine n-ö valukünnist, kus euro tugevnemine hakkab kahjustama eksportijate konkurentsivõimet, kirjutas Wall Street Journal.

Deutsche Banki analüütiku Gilles Moeci sõnul lööb häirekella eurole dollari vastu 1,37 tase, mis tema sõnul on problemaatiline ka siis, kui ülemaailmne majanduskasv ületaks senist tempot kolm korda.

"Valukünnis" on eurotsoonis igal riigil erinev. Saksamaal on see näiteks suurem kui Prantsusmaal ja Itaalial. Panga sõnul on mõlema riigi valukünnis 1,24 dollarit ning juba praegu on nende riikide eksportijad suure surve all.

Üllatusena suudab Moeci sõnul näiteks Hispaania taluda tugevamat eurot, kuna madalad tööjõukulud ja tihe seotus globaalsete turgudega on Hispaania eksportijatele andnud suurema kaitse valuutakõikumiste vastu.

Kui Hispaania ja Saksamaa kõrvale jätta, saab tugevnev euro poliitikakujundajatele olema varsti järgmiseks mureks, mida arutada.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum