Lätis andis Prantsuse suurfirma Alstom Latvenergo juhtidele pistist, ettevõtte Eesti haru juht Karl Jaanimägi kinnitab, et siin on nende äri absoluutselt läbipaistev.
Jaanimägi on Alstomi Eestis juhtinud juba 13 aastat ehk firma asutamisest peale. Ettevõte on Eesti Energia suurim äripartner – viimase kümnendi lepingute maht on üle 800 miljoni euro.
Paar nädalat tagasi avaldas kolleeg arvamusartikli, et majandusminister Juhan Parts on aus inimene. Pärast helises tema telefon ja meeshääl küsis, miks me ei kirjuta Alstomist ja sellest, et Parts võttis Auvere elektrijaama uute katelde hankega seoses altkäemaksu. Mis te sellele härrale ütlete?
Ma ütlen inglise keeles – see on bull***t loomulikult. Ma ütlen ka seda, et Eestis on see (energeetikaga seonduv – toim) absoluutselt läbipaistev äri ja eriti Eesti Energial. Mina kirjutasin ka sellele lepingule koos Patrick Kroni ja Andreas Luschiga alla ja ma võin absoluutselt kinnitada, et see on väga ausalt allkirjastatud.
Nii kaua kui mina olen ametis, ei juhtu siin Eesti peal mitte tuhkagi – üle minu laiba! Juhatuse esimehena vastutan ma oma varaga. Seal, kus on minu allkiri all, need ärid, mida mina olen ajanud, need on absoluutselt puhtad ärid ja partnerid ka absoluutselt läbipaistvad ja puhtad. Eesti Energial ja ministril ei ole midagi häbeneda. Leping on sõlmitud, uus ja ilus elektrijaam tarnitakse. Ma loodan, et teine plokk ka ehitatakse.
Alstom ise on rahvusvaheliselt väga suur kontsern – 90 000 inimest, 20 miljardit eurot käivet aastas. Kuidas on olla sellise kontserni rakuke Eestis?
Ma olen uhke, et ma töötan sellises hea mainega kontsernis, kellel on väga head seadmed.
Ma maine koha pealt ei saa lõpuni nõus olla: üle maailma on ette tulnud juhtumeid, kus on probleeme olnud pistise maksmisega. Kuidas te siin neid lugusid lugedes end tunnete?
Eks ebameeldiv on lugeda negatiivset Alstomi kohta ajalehtedest. Aga meie südametunnistus on absoluutselt puhas. Mida mina tean, seal (viitab Äripäeva artiklile, mis puudutas Latvenergo juhtide pistisevõtmist ja pistist vahendanud endist Alstomi töötajat lätlast Andrejs Livanovicsit – toim) oli tõesti probleem selle konsultandiga, kes oli Alstomile tööd teinud. Ebameeldiv lugeda.
Tegemist oli Alstomi endise töötajaga. Mis mees ta on selline?
Mõnel koosolekul oleme koos olnud, ta oli alati vaikne. Raske hinnata.
Kas ta Eesti Alstomit ka kuidagi konsulteerinud on?
Ei ole. Keegi paremini Eesti turgu minust ei tea. Milleks meile konsultatsioon?
Miks on Eestis vähene konkurents ning kas Eesti Energia on Alstomist sõltuvuses, loe tänasest Äripäevast.
Seotud lood
Ameeriklaste General Electric peab kõnelusi Prantsusmaa energeetikakontserni Alstom üles ostmiseks, vahendab agentuur Bloomberg informeeritud allikatele tuginedes.
Prantsuse kontsern Alstom võitis riigihanke, mille tulemusel sõlmiti Eesti Energia Narva elektrijaamadega kaks pikaajalist hoolduslepingut katelde ja turbiinide hooldamiseks.
Eesti Energia suurima äripartneri, Prantsuse taustaga masinatööstuse gigandi Alstomiga seotud pistiseafääri Lätis on segatud mitu Eesti ettevõtet ja Eestiga seotud isikut. Eesti uurimisasutused on Läti ametivendi info kogumisel ja varade konfiskeerimisel abistanud, kuid Eestis kriminaalasja algatatud pole.
Tänane Äripäev toob avalikkuse ette Läti viimaste aastate suurima pistiseafääri hämmastavad seosed Eesti firmade ja ettevõtjatega, mille kohta Eestis seni kriminaalasja algatatud ei ole.
Ükski hooneomanik ei soovi keset talve seista silmitsi olukordadega, kus maja kommunaalkulud on paisunud ootamatult suureks või küttesüsteem lakkab hoopis töötamast. Eesti ilm on väga muutlik, eriti sügisperiood öökülmade ja hoogsadudega. Seega tuleb hooned varakult kütteperioodiks ette valmistada ning tegeleda ennetavalt
küttesüsteemide hooldusega.
Enimloetud
3
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Hetkel kuum
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Tagasi Äripäeva esilehele