Romet Kreek • 25. veebruar 2013
Jaga lugu:

Euroopa ettevõtted ujuvad rahas

Euroopa ettevõtetel on üle kolme korra rohkem raha kui kümme aastat tagasi majandussurutisele vastu minnes, kirjutab Bloomberg.

Eelmise aasta tulemused avalikustanud Stoxx Europa 600 indeksi 265 ettevõtte (välja arvatud pangad ja kindlustusseltsid) rahajääk ulatus aasta lõpu seisuga 475 miljardi dollarini, selgub Bloombergi numbritest. 2002. aastal oli neil 136 miljardit dollarit ning 2011. aastaga võrreldes on neil 14 protsenti rohkem raha.

Siemens, Vodafone Group ja Total on nende seas, kel on igal üle kümne miljardi dollari.

„Paljud Euroopa ettevõtted on võtnud kapitalistruktuuri osas konservatiivse vaate, hoides oluliselt raha,“ ütles Goldman Sachsi Euroopa investeerimispanganduse juht Francois-Xavier de Mallmann. „Keeruline on prognoosida kõrge tööpuuduse, kõrgemate maksude ja madalamate valitsuskulutuste koosmõju tarbijate nõudlusele ja enda kasumitele.“

Euroopa Komisjoni prognoosi kohaselt langeb euroala majandus tänavu teist aastat, mis on pikim langus alates ühisraha käibele tulekust. Tänavu on Lääne-Euroopa ettevõtted teatanud 50 miljardi dollari eest ülevõtmistest, mis on vaid pool mullusest sama perioodi numbrist. Seevastu USA ettevõtete ülevõtmistehingud on peaaegu kahekordistunud 184 miljardile dollarile.

Daimleri rahajääk kasvas 15 protsenti 11 miljardile eurole ja nende suhtumine peegeldab hästi Euroopa ettevõtete juhatuste vaadet: kompanii toob järgmise kaheksa aastaga välja 13 uut mudelit, kuid ühtegi suurt ülevõtmist ei plaani. „Tahame olla valmis ebakindlateks aegadeks,“ ütles finantsdirektor Bodo Uebber.

Raha hoidmiseks on Euroopa ettevõtted vähendanud ka dividendide maksmist. Ilma finantssektori esindajateta stagneerub tänavu Stoxx 600 dividenditootlus 3,45 protsendile, selgub Bloombergi küsitletud analüütikute prognoosidest.

Lufthansa teatas 19. veebruaril, et jätab esimest korda alates 2010. aastast dividendi maksmata, et säästa raha lennukipargi uuendamiseks ning suruda läbi ambitsioonikaim kulukärpimisprogramm.

Nokia teatas jaanuaris, et peatab dividendi maksmise esmakordselt vähemalt 143 aasta jooksul. Teiste seas on dividendide vähendamistest teavitanud ka Telecom Italia, Royal KPN, Telefonica, PSA Peugeot Citroen ja Faurecia.

„Ettevõtted on ettevaatlikud,“ ütles DWS Investmentsi fondijuht Nils Ernst. „Võid tõsta dividendi, kui oled kindel, et ei pea seda järgmisel viiel kuni kümnel aastal vähendama.“

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas