Ave Lepik • 5. märts 2013 kell 9:01

Swed: tööstustoodangu kasvu võimalus paranenud

Tööstustoodang näitab juba kolmandat kuud järjest kasvu - jaanuaris suurenes see ootuspäraselt 6%-ni.

Statistikaameti teatel töötleva tööstuse toodang mõnevõrra küll aeglustus, kuid jätkas siiski mõõduka 4% kasvuga. Nagu varemgi mõjutas töötleva tööstuse toodangu kasvu kõige enam elektroonikaseadmete tootmine ning nende toodete eksport. 

Kui töötleva tööstuse toodangust eksporditi keskmiselt 73%, siis elektroonikaseadmete toodangust 98%. Veel toetasid töötleva tööstuse kasvu toiduainete, elektriseadmete ja keemiatoodete toodangu suurenemine. "Positiivne on see, et ekspordiks müük on oluliselt suurenenud (14%). Ligikaudu pooltes töötleva tööstuse suurematest tegevusaladest suunati välisturule enam kui kolmveerand toodangust," kommenteeris Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Energeetika tegevusalade toodang suurenes 17%,sealhulgas elektritoodang ligikaudu veerandi võrra. Elektritoodangu kasvu toetas 78%-ni kiirenenud elektrienergia eksport. Samal ajal selle impordi kasv aeglustus.

Mertsina sõnul on sel aastal tööstusettevõtete kindlustunde indikaator paranenud juba teist kuud järjest. "Muuhulgas on tõusnud ka kindlustunne tellimuste, sh eksporditellimuste, suurenemise kohta. Samas on jätkuvalt kasvanud, kusjuures üha kiirenevas tempos, ootused müügihinna suurenemiseks," ütles Mertsina. "Hinnakasvu ootused on kasvanud ka jaekaubanduses ja ehituses. Nii majanduse kui ka spetsiifilisemalt, tööstusettevõtete, kindlustunde indikaatorid on paranenud kõigis kolmes Balti riigis, ELis keskmiselt ning sh euroalal, mis viitab vastavate riikide välisnõudluse järk-järgulisele taastumisele."

Samas on mitmete meie peamiste kaubanduspartnerite majandustes siiski veel riske majanduse jõulisemaks taastumiseks lähiajal, leidis Mertsina. "Soome SKP on languses juba alates möödunud aasta juunist, seda just ekspordi vähenemise tõttu ning tööpuudus on alates eelmise aasta algusest jätkuvalt suurenenud," nimetas ta põhjusi. "Samas on tarbijate ja tööstuse kindlustunne kasvanud. Ka Rootsis paranes veebruaris tarbijate ja töötleva tööstuse kindlustunne. SKP näitas neljandas kvartalis küll mõõdukat kasvu, kuid tööstustoodang ja eksport ei ole veel taastunud ning tööpuudus on taas järsult suurenenud. Venemaal vähenes jaanuaris tööstustoodang, kuid töötlev tööstus jätkab siiski ilmselt mõõduka kasvuga. Ekspordi kasv on pidurdunud ning Venemaa majandust toetab üha enam sisemajanduse nõudluse kasv," ütles Mertsina.

Hetkel kuum