Enam kui viie aasta kõrgtasemeni kerkinud Tallinna börsiindeksil OMXT ei ole enam palju maad minna kõigi aegade kõrgtasemeni. Tänavu on börs tõusnud juba 9,1%.
Reedel 800 punkti peal sulgunud indeks tegi sulgemishinna alusel kõrgeima taseme 6. veebruaril 2007, kuid päevasisene kõrgeim tase sündis päev hiljem, 7. veebruaril (1086,37 punkti). Sellest lahutab indeksit praegu 23%.
Swedbanki Balti aktsiaanalüüsi juht Marek Randma prognoosis jaanuari alguses ilmunud investori loos, et OMXT indeks tõuseb tänavu 15%.
“Tallinna börsi aastalõpuprognoosi pole me rohkem üle vaadanud,” ütles ta eile. “Neljanda kvartali tulemusi kommenteerides tõstsime Tallinna börsi ettevõtetest hinnasihti neljal, langetasime kolmel ja jätsime samaks kahel ettevõttel. Seega on tõusu toetavaid tulemusi meie hinnangul olnud napilt rohkem.”
Tema favoriidid on natuke muutunud, seda nii hinnasihtide kui aktsiahinna muutumise tõttu. Praeguse seisuga on suurim hinnasihi ja praeguse hinna vahe Ekspress Grupil ja Olympic
EG-l. Tallinki aktsia on lähenemas meie hinnasihile 1 euro, hinnasihini on jäänud vaid 3%, vastas ta. Tallinki neljanda kvartali tulemused EBITDA ja puhaskasumi real ületasid meie ootusi. Ka teised analüütikud ootasid aasta alguses valdavalt 10–15% börsitõusu.
Hinnad mõistlikud. “Ma arvan, et olenemata senisest tõusust ei ole põhjust positiivset vaadet Tallinna börsi kohta kuidagi muuta,” ütles aktiivne väikeinvestor Oliver Peek, kes ootas selleks aastaks 10–15% tõusu.
“Seda lihtsal põhjusel, et miski peamises inflatsioonilises trendis pole siiani muutunud ning ka paljude kodumaiste aktsiate hinnad on jätkuvalt mõistlikud,” ütles Peek. “Vaadates, kuidas näiteks Ameerika aktsiaturud on tõusnud tagasi kõigi aegade tippude juurde, siis on võib-olla tõesti õigustatud mõningase korrektsiooni ootus. Seda enam, et viimastel kuudel on olnud märgata jaeinvestorite naasmist turgudele. Samas tundub, et iga korrektsiooni kasutatakse ostmiseks ja ilmselt nii läheb ka seekord.”
“Mis puutub Tallinkisse, siis 1 euro tasemelt on kuuldavasti väga suur ostuhuvi, kuid olemasolevad investorid ootavad paremat hinda,” ütles ta reedel 1 eurole tõusnud Tallinki aktsia kohta. “Private equity-tehingutega kokku puutunud inimesed ütlevad, et isegi 30% kõrgem hind pakuks Citigroupi fondile täiesti mõistlikku pikaajalist tootlust.”
Kui minna indeksisse ja vaadata, kuidas on läinud üksikutel aktsiatel, siis nii lähedal indeksi tipu aja hindadele ei ole ükski aktsia. Osalt on põhjus selles, et OMXT on tootlusindeks, mitte hinnaindeks. Indeksis arvestatakse ka dividendide ja kapitali väljamaksetega, mille võrra on indeksit korrigeeritud. Teiseks on indeksi koosseis märkimisväärselt muutunud. Börsilt on viidud Eesti Telekom, Norma, Saku Õlletehas.
Aktsiad on indeksist maas. Kõige lähemal on indeksi rekordpäeva hinnale Tallinna Kaubamaja aktsia (maas 40,1%). Kõige kaugemal on Arco Vara aktsia, mis liigub 97,6% toonasest ajast kaugemal. Indeksi kõigi aegade kõrgema taseme lähedal valitses meil eufooria.
Majanduskasv oli kiire. Kinnisvaraturg meelitas spekulante ligi nagu kärbsepaber satikaid. Kinnisvara ostmise ja müügiga ning korteri broneeringutega kauplemine oli imelihtne. Arvati, et kinnisvarahinnad ei saa kunagi kukkuda.
Ehitusturg kasvas. Ettevõtted laienesid hoogsalt ja vaade oli selline, et Bulgaariad ja Ukrainad on arengult ja ettevõtluskliimalt homsed Balti riigid – nii majanduslikus kui ka poliitiliste reformide ja turul toimetamise lihtsuse poolest. Palgad kasvasid hoogsalt. Inimesed olid optimistlikud ja uskusid, et tulevik saab minna vaid paremaks. Püüame Lääne-Euroopa kinni. Pangad andsid lahkelt laene. Siis tuli ootamatult kohalik masu. Pangad tõmbasid laenukraanid koomale. Inimeste ja ettevõtete optimism haihtus. Eluasemete hinnad langesid.
Pessimism taandub. Majandus langes. Tulid palgakärped ja koondamised. Ettevõtted püüdsid kulusid kokku tõmmata. Inimesed olid sunnitud muutma sissetulekute vähenemisega tarbimist tagasihoidlikumaks.
Maad võttis lauspessimism. Lisaks Eesti oma mullistunud majandusele lendas ookeani taga õhku investeerimispank Lehman Brothers, mis külmutas rahaturu ja tõi kaasa üleilmse finantskriisi. Aktsiate, toorainete ja võlakirjade hinnad kukkusid kõikjal.
Eks me siis ükshaaval taastume lauspessimismist. Börs tegi 2009. aasta esimeses kvartalis põhja ja julged investorid ostsid aktsiaid. Sealtmaalt tõusis börs väikeste tagasilöökidega kuni 2011. aasta esimese kvartalini, kus turg pöördus langusele, mis sai pidama sama aasta neljandas kvartalis. Sealt hakkas vaikne tõus, millega läinud reedel sai löödud 2011. aasta kõrgeim tase.
Kuidas läheb börsil edasi? Kui vaadata Euroopa majanduslangusesse minekut, siis oleks aktsiad viimane koht, kus olla. Päästmist vajavate riikide ring võib laieneda. Positiivne on, et mida hullemaks läheb Euroopa majanduses, seda tõenäolisem on keskpanga aktiivsem inflatsiooniline tegevus.
Mõõduka inflatsiooni oludes peaks investoritel kasvama huvi aktsiate vastu ning kahanema huvi ostujõudu kaotavat raha ülimadalate intressimäärade juures hoida. Paraku on aga eestlastel jätkuvalt raha pangakontol.
Investoreid huvitab, millised on ettevõtted pikemas perspektiivis, näiteks viie aasta pärast. Kui palju on ettevõtted oma plaanidest rääkinud? Kapitali tagastamine räägib pigem seda keelt, et ei ole enam ambitsioone, mida teostada, või ei julgeta suurelt unistada ja ideid ellu viia.
Taust
Börsiindeks on 23,2% tipust madalam
Aktsiate hinnad on indeksi tippmargist madalamal, %Tallinna Kaubamaja -40,1Tallink Grupp -41,3Harju Elekter -42,1Tallinna Vesi -44,6Silvano FG -47,4Olympic EG -66,2Skano Group -69,2Järvevana -78,8Nordecon -82,8Ekspress Grupp -83,2Trigon PD -84,1Baltika -91,7Arco Vara -97,6
Seotud lood
Augusti lõpus hakkas Saue vallas Laagris tööle rahvusvahelise toiduainetööstuse Solina uus 15 000 ruutmeetrine moodne tootmiskompleks. Selleks, et tehase logistika oleks sujuv, kiire ning turvaline, tegi Forus koostöös ettevõttega GoSwift nutika turvalahenduse. Lisaks hoolitseb Forus kogu territooriumi turvalisuse ja nõrkvoolusüsteemide hoolduse eest.
Enimloetud
4
Panus oli suurel renoveerimiskaval
5
Ennustab riigivõlakirjadele vähest kauplemist
Viimased uudised
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Hetkel kuum
Lagarde: euroala majandus liigub vastutuult
Panus oli suurel renoveerimiskaval
Kas keegi läheb ka vangi?
Tagasi Äripäeva esilehele