Sirje Rank • 19. juuni 2013 kell 9:08

IMF: Venemaa majandusmudel ei tööta enam

Värskes ülevaates Venemaa majandusest kärpis IMF majanduse kasvuväljavaateid pea terve protsendi võrra ning nentis, et riigi senine majanduskasvu mudel on ammendunud.

IMFi hinnangul ei aitaks potentsiaali piiril toimivat majandust ei lisaraha riigieelarvest ega keskpanga leebem rahapoliitika, millest on abi otsinud lääneriigid. Venemaa puhul kiirendaks see kõik vaid inflatsiooni, mis maikuus kerkis aasta baasil 7,4%-le.

Värske prognoosi järgi kasvab Venemaa majandus tänavu vaid 2,5 protsenti, kiirenedes tuleval aastal 3,25%-le. See jääb kaugelt maha 6%sest kasvutempost, mida lubas president Vladimir Putin 2012. aastal võimule naastes ning mis on vajalik, et elatustase paranemist jätkaks. Selle aasta prognoos jääb pea terve protsendi võrra maha IMFi aprillikuisest hinnangust.

Venemaa valitsus näeb majanduse ergutamiseks võimalust nõrgemas rublas, ütles läinud nädalal agentuurile Bloomberg rahandusminister Anton Siluanov. Samamoodi - et Venemaa kasutab keskpanga hooba -  on tõlgendatud 13 aastat Putiniga lähedalt koos töötanud endise majandusministri Elvira Nabiullina nimetamist Venemaa keskpanga uueks juhiks.

Nõrgem rubla võib küll aidata eksportijaid, kuid majanduse üldpilti devalveerimine oluliselt ei muudaks, kommenteeris teemat IMFi Venemaa missiooni juht Antonio Spilimbergo agentuuri Bloomberg vahendusel.  

Samas ei toeta IMF majanduse ergutamiseks ka riiklike kulutuste suurendamist. "Eelarveline stiimul praegusel hetkel ei aitaks ja suurendaks vaid inflatsioonilist survet, kuna majandus toimib täisvõimsusel," ütles Spilimbergo.

Maailma suurim energiakandjate eksportija kannatab investeeringute vähesuse ning nõudluse languse tõttu Venemaa peamistel eksporditurgudel Euroopas ja Hiinas.

Majandus on jätkuvalt tundlik toorme hindade kõikumisele ning kapitali väljavool riigist jätkub. Teisipäeval tunnistas Venemaa asemajandusminister Andrei Klepatš, et tõenäoliselt ületab kapitali väljavool riigist tänavu ministeeriumi prognoositud mahu 30-35 miljardit dollarit. Üksi maikuus küündis väljavool hinnanguliselt 8 mld dollarile.

"Kriisieelne kasvumudel, mis tugines nafta hinna tõusul ja vabade ressursside rakendamisel, ei ole enam elujõuline," ütles Spilimbergo. "Järgmisel kümnendil peab majanduskasv tuginema efektiivsuse tõusul ning tootlikel investeeringutel."

IMFi hinnangul vajab Venemaa majanduskasvu ergutamiseks ärikliima parandamist, mis annaks impulsi investeeringuteks, majanduse struktuuri mitmekesistamiseks ning kasvuks.

"Üleskutsed lasta käiku lühiajalised meetmed majanduskasvu ergutamiseks võivad ohtu seada vastsed makromajanduslikud ankrud, samas õõnestab finantssüsteemi stabiilsust tagatiseta tarbimiskrediidi kiire kasv," ütles Spilimbergo. "Venemaa majanduse potentsiaali realiseerimiseks ja nõrkuste vähendamiseks on vaja ambitsioonikaid majandusreforme."

Esimeses kvartalis aeglustus Venemaa majanduse kasvutempo viiendat kvartalit järjest 1,6%-le. Tööstustoodangu kasv aeglustus statistikaameti andmeil aasta baasil 1,3%-le eelnenud kvartali 6,2 protsendilt. Samas püsib eratarbimine tugev, kuna palgad on jätkanud tõusu ning töötus püsib madal.

Hetkel kuum