Elektrum Eesti: elektribörsil ei ole täieliku kindlust  

Nagu juunikuu on näidanud, siis ei saagi olla elektribörsil sellist asja nagu täielik kindlus, et suvel on elektrihind alati soodsam kui talvel, ütles Elektrum Eesti OÜ avalike suhete spetsialist Priit Pruul.

"Väga heaks näiteks on ka 2012. aasta augustikuu, mil kuu keskmine hind koos käibemaksuga oli samuti ebaharilikult kõrge - 5,712 s/kWh kohta - teisalt oli aga ühel aasta külmemal kuul, veebruaris, hind sel aastal 4,77 s/kWh kohta," märkis Pruul.

Elektribörsil määrab hinna ennekõike nõudluse ja pakkumise suhe. "Kui nõudlus on suur ja pakkumistehulk väike, on suur tõenäosus, et ka elektri hind börsil on kõrge. Oma rolli mängivad muidugi ka elektri varustuskindluse ja ülekandevõimsusega seotud teemad – nii oligi juunis üheks kõrge hinna põhjuseks näiteks EstLink 1 korraline hooldus," sõnas Pruul.

Kui korralised hooldused on ette teada, siis ootamatuid rikkeid ei või keegi ette näha, lisas ta "Ka praegusel hetkel võivad kõrge hinna põhjuseks olla probleemid ülekandevõimsuses – lihtsamini öeldes, et kui kuskil on juhtmega probleeme, siis ka elekter ei liigu sinna kuhu vaja ning vastavaid ressursse tuleb elektrivarustuse tagamiseks leida mujalt," selgitas Pruul.

Ta lisas, et see annab omakorda müüjatele võimaluse küsida tavapärasest kõrgemat hinda. "Muidugi võivad hindu mõjutada ka ilmastikuolud, näiteks põuane suvi. Suure tõenäosusega EstLink 2 siiski parandab seda olukorda, samas jällegi võib hind olla kõrgem külmemal ajal, mil elektrienergia eksport on Soome suunal suurem," sõnas Pruul.

Rääkides tulevikust, märkis Pruul, et on raske täpselt öelda või prognoosida, milliseks kujuneb börsipaketi valinute jaoks lõplik hind lähitulevikus, kuid kuna elektri tulevikutehingute hinnad on soodsal tasemel, tasub hind fikseerida.

"Tänase päeva seisuga on juunis elektrihind börsipaketi valinuile koos käibemaksuga 6,36 s/kWh+ börsimarginaal, ehk siis usutavasti enam kui 6,5 s/kWh, kui see juunikuu viimastel päevadel just drastilist langust ei tee," lausus Pruul.

"Praegusel hetkel võivad muidugi rõõmustada need, kes on hinna fikseerinud ning ka need eraisikuid ja ettevõtted, kes plaanivad seda lähipäevil teha, kuna elektri tulevikutehingute hinnad on hetkel tõepoolest äärmiselt soodsal hinnatasemel, mis tähendab seda, et mõistlik on elektrihind niisuguste hinnaehmatuste vastu nagu praegu, kindlustada."

Kui Soomes käiakse tänase elektri eest välja 50,13 € MWh, siis Eestis, Lätis ja Leedus tuleb rahakukrut kergendada makstes 103,85 € MWh, selgub Nordpoolspot numbritest.

Hetkel kuum