• OMX Baltic0,21%302,67
  • OMX Riga−0,29%868,62
  • OMX Tallinn0,25%1 991,72
  • OMX Vilnius0,16%1 207,41
  • S&P 5000,72%5 886,55
  • DOW 30−0,64%42 140,43
  • Nasdaq 1,61%19 010,08
  • FTSE 100−0,02%8 602,92
  • Nikkei 225−0,31%38 063,81
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,89
  • GBP/EUR0,00%1,19
  • EUR/RUB0,00%89,34
  • OMX Baltic0,21%302,67
  • OMX Riga−0,29%868,62
  • OMX Tallinn0,25%1 991,72
  • OMX Vilnius0,16%1 207,41
  • S&P 5000,72%5 886,55
  • DOW 30−0,64%42 140,43
  • Nasdaq 1,61%19 010,08
  • FTSE 100−0,02%8 602,92
  • Nikkei 225−0,31%38 063,81
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,89
  • GBP/EUR0,00%1,19
  • EUR/RUB0,00%89,34
  • 01.07.13, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Maja nägu nõuab luba

Miljööalal kehtivad fassaadi renoveerimise piirangud aitavad säilitada olemasolevale keskkonnale iseloomulikke tunnuseid. Infot miljööalal paiknemise kohta saab kohalikust omavalitsusest.
Miljööväärtuslikus piirkonnas paiknevaid hooneid peab taastama võimalikult säästvalt. “Renoveerimise käigus tuleks asendada võimalikult vähe materjale – väikseima sekkumisega saadakse enim kasu,” selgitab Tallinna kultuuriväärtuste ameti peaspetsialist Anneli Jüristo.
Vanade hoonete puhul tuleb leida õiged võtted hoone korrastamiseks ja ajakohastamiseks, rikkumata sealjuures arhitektuurilisi väärtusi. Juhul kui soovitakse hoonet lihtsalt värskendada, üle värvida, on vajalik kohaliku omavalitsuse kirjalik nõusolek.
Suured ehitustööd – eluruumide laiendamine pööningule, keldrisse või trepikotta, piirdekonstruktsioonide muutmine, sealhulgas soojustamine, välisuste, akende ja tehnosüsteemide asendamine ja muutmine – eeldavad kohaliku omavalitsusega kooskõlastatud ehitusprojekti.
Uuenduse säästlik tee. Fassaadi välimus on tähtis, kuid ühtlasi kaitseb fassaad hoone konstruktsiooni külma ja niiskuse eest. Jüristo sõnul tuleks fassaadide korrastamisel esmajoones tähelepanu pöörata konstruktsioonide tugevusele, soojapidavusele, värvitoonide sobivusele ja dekoratiivsetele detailidele.
“Algupärased dekoratiivsed detailid ja aknad-uksed ilmestavad iga hoonet ning väärivad säilitamist. Kus võimalik, on mõistlik alles jätta algupärane voodrilaud. Kus see ei õnnestu, näiteks suurte niiskuskahjustustega kohtades, tuleks tellida uus laud samas mõõdus ja sama profiiliga,” ütleb Jüristo.
Kuna fassaadi uuendamine on aja- ja ressursimahukas töö, on seda võimalik teha järk-järgult, alustades maja esiküljest. Lihtsalt pleekinud ilme korral pole mõtet hoone lisasoojustamist ette võtta, vaid tasub piirduda fassaadi ülevärvimisega. Tooni valimisel tuleb arvestada maja ajaloo ja ümbritseva keskkonnaga.
Fookuses soojapidavus. Majaomanike peamine ajend fassaadi renoveerimisel on tavaliselt hoone suur ülalpidamiskulu või soov värskendada hoone välimust.
Anneli Jüristo sõnul kaasneb palkseinte lisasoojustamisega väljast akende ettepoole nihutamise kohustus, et säiliks hoone arhitektuurne ilme. “Tavapäraselt ei taheta aknaid väljapoole liigutada, sest see toob kaasa lisatöid siseviimistluses,” nendib CHI Advisory juht Kristo Sepp.
Sageli piisab maja väljast soojustamise asemel lihtsalt korralikust tihendamisest ja tuuletõkkepaberi või ehituspapi paigaldamisest laudise alla,” selgitab Jüristo. Palkhoone puhul on tihti olulisem maja tuulepidavus ja horisontaalpindade (näiteks pööningu põrand ja keldri lagi) soojustamine, kuna soojus liigub sageli majast välja ülevalt või alt, mitte vertikaalpindade kaudu. Palkhoone soojapidavust saab suurendada palgivahede uuesti takutamisega.
Probleemsed vanad majad. Ehitus- ja kinnisvaraarendusettevõtte Perton Ehitus OÜ juhatuse liige Matti Tilk toob ajalooliste puithoonete puhul põhiprobleemina esile vajumise ja väljanõtkumise, mis on tekkinud kandvate seinte eemaldamise ja akende-uste oskamatu väljavahetamise tagajärjel, ning mädanike tekitatud probleemid.
“Kui renoveerimise käigus soovitakse säilitada võimalikult palju vana ja keskenduda taastamisele, siis soojustus kannatab selle all paratamatult. “Miljööala puitmaja fassaadi renoveerimisel tuleb lähtuda iga üksiku hoone konkreetsest seinast ja seejärel leida sobivaim lahendus,” ütleb Tilk.
Väärtuslikele hoonetele ranged nõuded. Puithoonete laudise värvimiseks on soovitatav kasutada traditsioonilisi värve (linaõli) ja toone. Keelatud on imiteerivad materjalid, nagu plekist ja plastist välisvooder, plastaknad ja metalluksed. Puithoonete väljastpoolt soojustamisel peab säilima sokli, tulemüüride, kivitrepikoja, räästakarniisi ja teiste arhitektuursete detailide iseloomulik eenduvus.
Enne 1940. aastat valminud hoonetel on keelatud kasutada plastaknaid. Pärast 1940. aastat ehitatud väga väärtuslikel, väärtuslikel ja miljööväärtuslikel hoonetel on plastaknad ebasoovitatavad, kuid osas piirkondades ka keelatud.
Teave kohalikust omavalitsusest. Reeglid, mida fassaadide uuendamisel järgida, on kirjas ehitusseaduses, kohalike omavalitsuste ehitusmäärustes ja muinsuskaitse infomaterjalides, mis on saadaval kohalikes omavalitsustes.
Anneli Jüristo soovitab tutvuda linnaosade üld- või teemaplaneeringute seletuskirjadega, kus on hoonete kaitse- ja kasutustingimused kõige täpsemalt kirjeldatud.
“Fassaadide remont, seinte välisviimistlusviisi ja -materjali muutmine, sealhulgas puitmajade laudvoodri, akende ja välisuste vahetus, ei ole lubatud ilma välisviimistluspassita,” rõhutab ta. Ehitaja, kes teeb töid välisviimistluspassi alusel, kohustub järgima passis antud renoveerimisjuhiseid ja värvilahendust.
 
 
Taust
Miljööala ehitised jagatakse neljaks
Väga väärtuslik hoone on linnaehituslikus ja arhitektuuriloolises mõttes säilitamist vääriv kui piirkonna, ajastu, stiili, arhitekti loomingu või ehitise tüübi silmapaistev näide.Väärtuslik hoone (ka miljööst eraldiseisvana) on märkimisväärne arhitektuurinäide, mis võib olla nii ilmekas miljööline hoone kui ka miljööst erinev.Miljööväärtuslik hoone on piirkonnale tüüpiline hoone, mille väärtus väljendub miljöö edasikandjana hoonete grupis.Vähem väärtuslik hoone on arhitektuurselt ilmetu, ebasobiv või ümberehitustega moonutatud, autentse välimuse kaotanud või tehniliselt halvas seisundis hoone.
 
 
 
Kommentaar
Lisasoojustus nõuab korterites sisetöid
Matti Tilk, OÜ Perton Ehituse juhatuse liigeKui maja soojustada väljast, eeldab see kõikide akende liigutamist olemasolevast asukohast väljapoole laudisega samasse tasapinda. Seetõttu tuleb teha ka sisetöid. Kui hoones on elanikud, piirdutakse üldjuhul olemasoleva laudise puhastamise ja värvimisega.
Omanikujärelevalve kontrollib normide täitmist
Mait Lillemäe, Profeld Ehituskaup OÜ juhatuse liigeOmanikujärelevalve põhiülesanne on kontrollida, et ehitataks projekti ja ehitusnormide järgi. Kuna miljööaladel seinu soojustada üldjuhul ei saa, tuleb vaadata, et minimaalsest soojustusest hoolimata inimeste elutingimused paraneks. Kõiki reegleid järgides saavutatakse sein, mis ei ole just kõige soojapidavam, kuid ei puhu ka läbi.
 
 
 
Tasub teada
Korrasta parandamise, mitte asendamise teel
Tutvu arhiividokumentidega, nendest on abi ehitusprojekti koostamisel. Tallinna hoonete projektid on üldjuhul hoiul Tallinna linnaplaneerimise ametis või linnaarhiivis.Konsulteeri erialaspetsialistidega (muinsuskaitseamet, Tallinna kultuuriväärtuste amet, Säästva Renoveerimise Infokeskus).Telli kavandatavate tööde projekt ja kooskõlasta see vajalikes ametiasutustes.Tee nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik.Ära asenda, kui saab parandada. Enne parandama asumist selgita välja kahjustuste tekkepõhjus ja likvideeri see.Kasuta algupäraseid materjale, väldi tehismaterjale.Säilita hoone maht ja hoone osade omavaheline proportsioon.
Allikas: “Tallinna maja. Hoonetüübi areng ja säästev uuendamine”, Mark Sepp ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Tallinn 2010
 
 
 
Pane tähele
Kasulikud lingid:
Tallinna Säästva Renoveerimise Infokeskus:www.miljooala.ee,www.renoveeri.net
Muinsuskaitseamet:www.muinas.ee

Seotud lood

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele