Sirje Rank • 16. oktoober 2013 kell 14:40

Ligi ei näe vajadust lisamõõdikute järele

Rahandusminister Jürgen Ligi ei pea vajalikuks tööjõuturu ja sotsiaalse olukorra mõõdikute lisamist fiskaalsetele ja makromajanduslikele indikaatoritele, mida Euroopa tasandil juba jälgitakse.

Sellise ülesande - töötada välja taolised täiendavad mõõdikud - andsid Euroopa Komisjonile Euroopa Liidu valitsusjuhid ning nädala hakul olid need juba Luksemburgis kohtunud ELi rahandusministrite arutada. Täiendavalt on välja pakutud indikaatorid näiteks noorte tööpuuduse, sissetulekute võrdsuse, suhtelise vaesuse tarvis.

Ligi leiab, et mida rohkem indikaatoreid, seda suurem risk, et rahandusministrite diskussiooni fookus nihkub oluliselt. Ikka on võimalus esile tõsta mõnd indikaatorit, mis näitab head tulemust. Isegi Kreekal on selliseid indikaatoreid.

Ligi ei eita, et sotsiaalne mõõde on tähtis. Nende teemadega tegelevad aga juba nii Euroopa Komisjoni nn riigipõhised soovitused kui ka IMFi ja OECD hinnangud liikmesriikide majanduspoliitikale.

"Ei ole tugevamaid sotsiaalseid indikaatoreid kui riigi rahanduse jätkusuutlikkus," ütles Ligi. "Kui seda ei ole, siis on kõik läinud. Sa ei suuda finantseerida seda suurt illusiooni."

Hetkel kuum