Romet Kreek • 31. oktoober 2013 kell 9:44

Abe kutsub ettevõtteid üles palkasid tõstma

Palgad jätkasid Jaapanis langust, kuigi peaminister Shinzo Abe kutsus kompaniisid üles palkasid tõstma, vahendab Bloomberg.

Ilma üleajatööta ja preemiateta vähenesid Jaapanis palgad septembris aastaga 0,3%. See on järjest 16 palgalanguse kuu. Kogusissetulekud aga kasvasid 0,1%.

Ametiühingud nõuavad palgatõusu ja nüüd on küsimus, kas firmad nõustuvad palgatõusuga tuleva aasta alguse palgakõnelustel.

"Abenomicsi edu võti sõltub sellest, kas ettevõtted tõstavad palka," viitas Mizuho Securities Researchi & Consultingu vanemanalüütik Norio Miyagawa peaministri majanduspoliitikale. "Ettevõtted ei ole kasvus piisavalt kindlad ja tõenäoliselt on vastu palkade tõstmisele, eriti baaspalga tõstmisele."

Palgatõus jääb maha hinnatõusust. Jaapanis kasvasid ilma värske toiduta hinnad oktoobris aastaga 0,7%. See on järjest juba neljas hinnatõusukuu.

Abe rääkis parlamendi eriistungil selle kuu algul, et vaja on tõsta tööhõivet ja palkasid. Valitsus hakkas kohtuma septembris ettevõtete ja ametiühingute esindajatega, et suruda läbi plagatõusu.

Jaapani ametiühing Rengo plaanib nõuda kevadistel palgakõnelustel vähemalt 1% palgatõusu. Seda tervitas Jaapani majandusminister Akira Amari.

Toyota Motori president Akio Toyoda ütles 17. oktoobril, et Toyota töötajad väärivad paremaid soodustusi ja palkasid. Äriorganisatsiooni Keidanreni juht Hiromasa Yonekura märkis samal päeval, et ettevõtete majandustulemuste paranemine viib suuremate kapitalikulutuste ja palkadeni.

Hetkel kuum