IMFi juht: deflatsioon on sookoll, millega tuleb võidelda

Raido Neemre 16. jaanuar 2014, 20:16

Täna avaldatud andmed eurotsooni inflatsiooni kohta ning varasemad USA näitajad on mitmed majandusanalüütikud muutnud ärevaks. Kardetakse, et kui nõrgemate hindadega ei tegeleta, siis võib see majandusese taas allakäiguspiraali lükata.

IMFi juht Christine Lagarde sõnas, et „kui inflatsioon on džinn, siis deflatsioon on sookoll, millega tuleb otsustavalt võidelda."

 Eurotsooni viimased andmed inflatsioonimäära kohta näitasid detsembris aastaseks tõusuks 0,8%, mis vastas analüütikute ootustele.

USAs aga on tarbijahind kasvanud 1,5% võrra detsembris, seda peale 1,2% tõusu novembris. Need numbrid aga jäävad alla Föderaalreservi ennustatule, mis oli 2%.

Societe Generale strateeg Albert Edwards sõnas, et investorid hakkavad üha enam mõistma, et USA ja eurotsoon libisevad deflatsiooni suunas, kuid ei suuda hinnata ohtu väärtpaberitele.

“Paljud USA ja Eurotsooni poliitikud keelduvad aga tunnistamast, et me triivime praegu 1990. aastatel Jaapanis juhtunu poole,” sõnas Edwards oma teadaandes.

Üks deflatsiooni tulemusi on nõudluse langus, kuna inimesed ootavad oma ostude sooritamisega, oodates suuremaid allahindlusi. Samuti võib see põhjustada suurenenud töötusemäära ning viia majandusseisakuni.

Jaapanis juhtunut kutsutakse “kadunud kümnendiks”. Nimelt langetasid ettevõtjad nõudluse suurendamiseks kaupade hindu, mis aga andis tugeva hoobi nende kasumile ning see omakorda mõjutas majandust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. March 2014, 10:01
Otsi:

Ava täpsem otsing