Rootsi keskpank lööb häirekella

Sirje Rank 03. jaanuar 2014, 10:37

Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves peab vajalikuks erikomisjoni moodustamist, mis laialt poliitiliselt baasilt leiaks lahenduse rootslaste võlastumise ohjeldamiseks.

Rootsi päevalehele Dagens Nyheter antud intervjuus kordab Ingves taas hoiatust, et probleem on väga suur ja selle võimalikud tagajärjed, kui kinnisvara hinnad Rootsis järsku alanema peaksid, oleksid laastavad nii riigi majandusele kui ka Rootsi (ja ka Eesti) finantssüsteemi stabiilsusele. Halvimal juhul võib tagajärjeks olla uus finantskriis - Rootsi pankade varad ületavad riigi SKP enam kui neli korda ja enam kui poole rahast laenavad pangad välisturgudelt.

"See tähendab, et määrav on see, mida arvavad meist välisinvestorid. Rootsi eluasemeturg on sellega muutunud süsteemselt oluliseks," ütles Ingves.

Ingves teeb ettepaneku moodustada komisjon, mille ülesanne oleks esitada ettepanekud ulatuslikeks eluasemeturu reformideks alates maksuleevenduste ümbervaatamisest eluasemelaenu intressidele kuni sekkumiseni ehitus- ja planeerimisprotsessi kohalike omavalitsuste tasandil. Mitmed vajalikud otsused ei pruugi olla kõige meeldivamad ja populaarsemad. Rootsis on tänavu valimised.

"Eelkõige on vaja poliitilisi otsuseid. See puudutab ju reegleid eluasemeturul," ütles Ingves.

Rootslaste võlakoormus on 90ndate aastat tasemelt pea kahekordistunud 170%-le kasutada olevast tulust, Keskpank prognoosib, et aastaks 2016 küünib võlataak juba 178%-le.

"Üle 180% ei tohiks see kasvada," ütles Ingves. "Muidu viib see selleni, mida ma nimetan võla domineerimiseks. See tähendab, et kogu majanduspoliitika tuleb suunata võlaprobleemile, samas kui mitmed teised olulised asjad jäävad unarusse."

Ingves rõhutab, et viivitada pole võimalik. Mida kauem oodata, seda suuremaks probleem kasvab. Ning kui poliitikud teevad oma, saab keskpank paremini keskenduda oma pärusmaale, rahapoliitikale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. January 2014, 11:28
Otsi:

Ava täpsem otsing