Uuring: Eesti ettevõtjatel vindumisest villand

Marta Jaakson 22. jaanuar 2014, 14:47

Eesti ettevõtjad ootavad kasvu kohalikul turul, teiste riikide tippjuhid näevad pigem kasvuvõimalusi välisturgudel, selgus PricewaterhouseCoopersi (PwC) tippjuhtide iga-aastasest uuringust.

Täna esitles PwC partner Ago Vilu Eesti tippjuhtide iga-aastast uuringut, mille põhjal Eesti tippjuhid näevad oma ettevõtte kasvuvõimalusi eelkõige koduturul, tehes efektiivsemalt ja tõhusamalt seda, mida juba oskavad. Vilu märkis, et siinsete ettevõtjate kasvuootused koduturul on üllatavad, kuna globaalsed ettevõtete juhid näevad kasvu tulemas pigem välisturgudelt.

Uuring näitas, et madal on ka uutesse toodetesse või teenustesse panustavate Eesti ettevõtete arv - 18%, samal ajal, kui globaalsetest tippjuhtidest leidis 35% vastanuid, et kasvu toob innovatsiooni investeerimine.

Ettevõtte kasvu silmas pidades peavad rahvusvahelised tippjuhid atraktiivsemateks välisturgudeks Hiinat, USAd ja Saksamaad. Võrreldes eelmise aastaga on välisturuna enim atraktiivsust kasvatanud USA (7%) järgnevad Saksamaa (5%) ja Suurbritannia (3%). Mitme arenguriigi atraktiivsus on aga langenud, ja siin toodi eraldi välja Hiina ja BRIC-riigid (Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina), sest seal levinud varjatud äri tegemise kulud ja riskid ületavad loodetud tulusust.

Eesti tippjuhid peavad aga sarnaselt varasematele aastatele käibekasvuks olulisteks väliturgudeks Soomet ja Rootsit. Samas ei pea 27% siinsetest tippjuhtidest välisturge müügitulu kasvu puhul üldse oluliseks.

Kui varasematel aastatel uskusid tippjuhid oma ettevõtte kasvamisse rohkem kui globaalse majanduse paranemisse, siis täna on usk maailmamajanduse paranemisse hüppeliselt tõusnud - seda nii Eestis kui kogu maailmas. Eelmisel aastal uskus Eestis maailmamajanduse kasvu 18 protsenti tippjuhtidest, tänavu aga juba 42 protsenti vastanuist.

Vilu hinnangul võib hüppelise kasvu põhjuseks olla see, et ettevõtjad tunnetavad kriisi lõppemist või on neil vindumisest villand saanud, ja nii sisendatakse endale, et asjad lähevad paremaks.

PwC globaalne tippjuhtide uuring viidi läbi jaanuaris 2014. Sellest võttis osa 1344 tippjuhti 68 riigist. Uuringus osales 70 Eesti ettevõtte tippjuhti. Ettevõtetest 34% olid valdavalt Eesti ja 54% välismaa erakapitalile kuuluvad ning 11% riigi omanduses. Poolte ettevõtete aastakäive on suurem kui 40 miljonit eurot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2014, 15:21
Otsi:

Ava täpsem otsing