Kristel Meos: fondijuhtide head kohad teevad rõõmu

Romet Kreek 24. jaanuar 2014, 10:18

Eesti fondihaldurite hea kohad reitingutes teevad siirast rõõmu, vastas Zenith Capital Managementi partner Kristel Meos.

Järgneb Kristel Meose kommentaar.

See on abiks kogu sektori arengule. Selliste lühikese perioodi kohta tehtavate reitingute puhul on alati oluline aru saada, kas haldurite (antud juhul Eesti haldurite) panus tuleb teatud hästi toimivale regioonile teistest suuremas mahus panustamisest või oskutest. Kas tegemist on eelisega, mis jääb pikaajaliseks või võib olla järgmisel aastal vastupidine seis?

Ja praegusel juhul võib olla vastus nii ja naa. Erinevalt globaalsetest arenevatest turgudest on nn piiriturud pakkunud eelmisel aastal väga häid tootlusi, mis on võrreldavad USA aktsiaturu tõusuga.

Mis puudutab Pärsia Lahe regiooni, siis tegemist on ühe kiiremini kasvava majanduspiirkonnaga maailmas, kus kasvu juures on suur roll olnud Katari ja Araabia Ühendemiraatide aktsiatel. Need turud lisatakse selle aasta mais ka MSCI arenevate turgude indeksisse. Nendel turgudel on kindlasti potentsiaali ka edaspidi, kuna vaatamata viimaste aastate positiivsele liikumisele, on nad laiematele arenevatele turgudel alla jäänud. Lisaks on asjaolu, et ajalooliselt lõdva rahapoliitika lõpetamisel on suuremad arenevad turud kõvasti pihta saanud, samal ajal piiriturud on vastupidi pakkunud omamoodi kaitset.

Eks Eesti fondid on väiksemad ja omavad seetõttu lihtsamat manööveerdamisruumi. Meie fondid võivad sisaldada ka rohkem vähemlikviidseid varasid. Samas on need turud muidugi ka ise väiksed ja seetõttu ei tohiks regiooni osakaal investeerimisportfellis minna liiga suureks, pigem 5-10% mahust. Aga Citywire ja Morningstar kõrged reitingud arvestavad mitte ainult tootluse poolt, vaid ka mis riski juures on see saavutatud ning kuivõrd on riski/tootluse suhe stabiilne olnud aastate jooksul. Selles suhtes on see igal juhul suur tunnus meie fondijuhi tehtud tööle. LHV investeerimisstrateeg Artjom Vakulenko sõnul on näiteks Lähis-Ida ja Aafrika aktsiafondi alpha olnud silmapaistev nii viimasel kui ka möödunud kolmel aastal.

Ida-Euroopa fondijuhtide tulemusi on raskem hinnata, kuna selle majanduspiirkonna aktsiaturgudel on olnud väga erisuunalisi liikumisi ja mitme riigi turule panustavatel fondidel oli seega head tulemust näidata raskem. Üldiselt on Eesti fondihaldurid, sh Avaroni ja Trigoni haldurid pikaajalise turu kogemuse ja hea turu tunnetusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. January 2014, 10:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing