Ukrainas kompromissil allkirjad all

Sirje Rank 21. veebruar 2014, 16:31

Ukraina president Viktor Janukovitš allkirjastas täna opositsiooni liidritega kompromissi enam kui 70 inimelu nõudnud kriisi lahendamiseks.

Kokkulepe näeb ette uue koalitsioonivalitsuse moodustamise, presidendi volituste piiramise ning ennetähtaegsete presidendivalimiste korraldamise hiljemalt detsembris.

Kokkuleppele kirjutasid alla ka sellele kaasa aidanud lääneriikide diplomaadid, vahendas Bloomberg.

Kokkulepe annab Ukrainale lootust rahule ja rahvuslikule ühtsusele, ütles Poola välisminister Radoslaw Sikorski. Ta avaldas lootust, et sellele kirjutab hiljem alla ka Venemaa, kelle vahendaja aitas kaasa kokkuleppe sünnile, kirjutas Wall Street Journal. Ajalehe Financial Times andmeil lahkus Venemaa esindaja enne kokkuleppe allkirjastamist.

Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier ütles, et saavutatud kokkulepe oli parim, mis oli võimalik saavutada. See ei ole veel protsessi lõpp, kuid annab lootust.

Ukraina opositsiooni ühe liidri Arseni Jatsenjuki sõnul ei sisalda kokkulepe Janukovitšile mingeid eraldi julgeolekutagatisi.

Jatsenjuk väljendas pettumust, et Venemaa kokkulepet ei allkirjastanud, avaldades lootust, et Venemaa seda siiski toetab. Jatsenjuk ei vastanud küsimusele, kas ta on valmis asuma uue valitsuse juhiks.

Kokkuleppe järgi võetakse selle allkirjastamisest 48 tunni jooksul vastu seadus, mis taastab Ukrainas 2004. aastal vastu võetud põhiseaduse. Seejärel moodustatakse 10 päeva jooksul koalitsioonivalitsus. 

Konstitutsiooniline reform, mis tasakaalustab presidendi, valitsuse ja parlamendi võimu, algab viivitamatult ja viiakse lõpule selle aasta septembriks.

Presidendivalimised toimuvad kohe pärast uue konstitutsiooni vastuvõtmist, kuid mitte hiljem kui detsembris. Võetakse vastu ka uus valimisseadus.

Ukrainas aset leidnud veriste sündmuste osas algatatakse uurimine. Erakorralist olukorda riigis ei kehtestata. Mõlemad pooled lubavad hoiduda vägivalla kasutamisest ja aidata kaasa olukorra normaliseerumisele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. February 2014, 17:09
Otsi:

Ava täpsem otsing