Buffett: suhtu aktsiasse nagu eluasemesse

Romet Kreek 25. veebruar 2014, 09:50

Berkshire Hathaway juht Warren Buffett soovitas investoritel mitte tõmmelda iga hinnamuutuse peale, vaid suhtuda aktsiatesse pikaajalise investorina nagu põllumaasse või oma eluasemesse, vahendab Bloomberg.

Investorid peaksid suhtuma oma aktsiapositsioonidesse nagu kinnisvaraostudesse või põllumaasse, mitte neid tihedalt ostma-müüma, kui lühiajaliselt hinnad muutuvad.

„Inimesed, kes suudavad istuda rahulikult aastakümneid põllumaad või eluaset omades, muutuvad sageli meeletuks, kui näevad aktsianoteeringute muutuseid,“ ütles Buffett. „Nende investorite jaoks on likviidsus muutnud kasu asemel needuseks.“

„Mitteprofessionaalse investori eesmärgiks ei tohiks olla võitjate valimine,“ ütles ta. „Teadmatu investor, kes hajutab portfelli ja hoiab kulud minimaalsetena, jõuab peaaegu kindlasti rahuldavate tulemusteni.“

Buffett avaldab oma märtsis ilmuvas investeerimiskokkuvõttes võrdluse põllumaaga ja 1993. aastal tehtud investeeringuga New Yorgi kinnisvarasse. Kaasajal annab alginvesteeringuga võrreldes kauplusekinnisvara New Yorgi ülikooli lähedal üle 35% iga-aastast tootlust.

1986. aastal ostis Buffett 1,6 ruutkilomeetrise farmi 80 kilomeetri kaugusele Omahast 280 000 dollariga. Tema arvutuste kohaselt on selle investeeringu tootlus umbes 10% aastas, arvestades soja ja maisi saagikuse prognoose. Praegu on farm väärt viiekordset ostuhinda ja sellest saadav tulu on kolmekordistunud.

Multimiljardärist investor võrdles igapäevaseid aktsiakõikumisi ebakindla naabriga, kes seisab sinu farmi juures ja röögib kogu aeg maale hinnapakkumisi.

„See tegelane röögib iga päev hindu, millega ta farmi ostaks või müüks – ja need hinnad varieeruvad suurelt lühikestel ajaperioodidel, sõltudes tema vaimsest seisundist,“ kirjutas Buffett. „Kui tema igapäevased hinnarööked on naeruväärselt madalal ja mul on vaba raha, siis ma ostaksin ta farmi ära. Kui tema röögitu on absurdselt kallis, siis võiksin ma farmi müüa või ignoreerides tegeleda põllumajandusega edasi.“

Kuid aktsiatesse raha paigutajad ei käitu sageli sedasi, ütles Buffett.

„Aktsiate omanikud on sageli kapriissed ja irratsionaalse käitumisega nagu oleks naabruses hindu röökiv tegelane, kes paneb neid irratsionaalselt käituma," kirjutas ta. „Kuna räägitakse nii palju turgudest, majandusest, intressimääradest, aktsiate käitumisest jne., siis mõned investorid peavad oluliseks kuulata neid asjatundjaid ja mis veel hullem, kaaluvad tegutsemist nende kommentaaride mõjul.“

Läinud nädalal otsustas Berkshire’ile kuuluv pressiteadete avaldamise keskkond Business Wire lõpetada kiiretele kauplejatele võimaluse osta eelligipääs teadetele. Sellised firmad sageli ostsid ja müüsid aktsiaid vähem kui sekundiga. Buffett ütles läinud aastal, et selline tegevus ei lisa kapitalismile mitte midagi positiivset.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2014, 12:11
Otsi:

Ava täpsem otsing