Sirje Rank • 6. märts 2014 kell 14:14

Draghi jahutas stiimuli lootust, euro tugevnes

Euro tugevnes täna USA dollari suhtes kahe kuu kõrgeimale tasemele, kui Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi jahutas täiendava stiimuli lootust.

Euro tugevnes agentuuri Bloomberg andmeil 0,7% 1,3833 dollari tasemele, olles enne puutunud ka 1,3844 dollari taset, mis on kõrgeim näit läinud aasta 27. detsembrist.

Euroopa Keskpank jättis enim jälgitud baasintressi määra täna 0,25% tasemel muutmata ega teatanud ka mingitest täiendavatest erakorralistest meetmetest euroala majanduskasvu ergutamiseks.

Mario Draghi sõnul on olukord euroalal mõnevõrra paranenud. Panga täna avaldatud majandusprognooside järgi on euroala majandus visalt kuid siiski toibumas ning 2016. aasta viimaseks kvartaliks kerkib ka euroala inflatsioon 1,7%-le ehk oluliselt lähemale keskpanga poolt optimaalseks hinnatud 2% tasemele. Praegu on see viis kuud järjest olnud allpool 1% taset.

Tänavu prognoosib keskpank inflatsiooniks euroalal 1% ja tuleval aastal 1,3%.

Draghi rõhutas, et keskpanga rahapoliitika jääb veel pikalt majanduskasvu toetavaks. Isegi majanduskasvu kiirenemine ei too niipea poliitika muutust, kuna euroala majanduses on hetkel palju jõude seisvaid võimsusi.

Ukraina kriisi võimalikke mõjusid euroalale on Draghi sõnul raske hinnata. Hetkel on näha, et mõju on väga suur Venemaa majandusele, euroalale aga mitte. Pooleteise aasta pärast võib aga mõju ka euroalale olla märkimisväärne, kui kriis jääb kestma ja see näiteks energia hindasid mõjutama hakkab.

Hetkel kuum