Swedbank: töötlev tööstus vajab investeeringuid

Kadri Põlendik 10. märts 2014, 12:31

Vanade seadmete asendamise investeeringuid on tööstusettevõtetes olnud tagasi hoitud, kuid tootmismaht on kasvanud, mistõttu prognoosib Swedbank sektoris sel aastal investeeringute kasvu.

Swedbanki tööstuse osakonna juhataja Raul Kirsimäe hinnangul on tööstusettevõtete toodangu ja käibe kasv viimastel kuudel toppama jäänud – jaanuaris kasvas toodang ca 0,9% võrreldes eelmise aastaga. Teisalt oli 2013. aasta ettevõtetele siiski edukas – hoolimata sihtturgude heitlikust nõudlusest kasvasid ettevõtete toodangumahud 2,5 % ja käive 6,6%, märkis Kirsimäe.

"Möödunud aastal Swedbanki poolt läbiviidud tööstusettevõtete küsitluse põhjal oli ettevõtete fookus efektiivsuse kasvatamisel," ütles Kirsimäe. "Külastades tööstusettevõtteid näeme, et igal pool on fookuses efektiivsuse kasvatamine ning mõõtmine erinevates töölõikudes, samuti tulemustasude maksmine sellest lähtuvalt. See on aidanud ettevõtetel toime tulla palgakulude kasvu ning töökäte nappusega," lisas ta.

2014. aasta väljavaates ei ole Kirsimäe sõnul fookus efektiivsusele ettevõtja töölaualt kuskile kadunud. Järjest raskem on seda saavutada aga lihtsate vahenditega töökorralduses.

"Nn madalal rippuvad viljad on paljudes ettevõtetes juba nopitud. Uus kasv efektiivsuses, lisaväärtuses või tootmismahtudes nõuab täiendavaid investeeringuid ning uute tasemete saavutamiseks tuleb liikuda edasi, mis eeldab aga investeeringuid," lausus ta.

Investeeringud töötlevas tööstuses olid eelmisel aastal 17% väiksemad võrreldes 2011.-2012. aasta keskmise tasemega.

"Kuna vanade seadmete asendamise investeeringuid on ettevõtetes tagasi hoitud ning tootmismahud on kasvanud, julgen prognoosida investeeringute kasvu käesoleval aastal," ütles Kirsimäe.

Otsus, kas investeerida efektiivsuse kasvu, lisandväärtusse või mahu kasvatamisse, sõltub tema hinnangul iga ettevõtja olukorrast ja eesmärkidest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. March 2014, 12:34
Otsi:

Ava täpsem otsing